Випадковості в ставках. Як уникнути помилок

Рейтинг Букмекерів

Гравці часто не визнають випадковостей в ставках на спорт, але це не так. Як визначити випадковість і перевірити, наскільки ваші успіхи і невдачі залежать від неї? Представляємо думку експерта БК Pinnacle.

sluchajnosti

Випадковості в ставках. Як уникнути помилок

Звичайно, ставки на спорт для професіоналів – це бізнес, але в основі прибутків і збитків такого бізнесу лежить світ ймовірності. Коефіцієнти букмекера відображають цю ймовірність – ймовірність, що та чи інша подія відбудеться. Гравці намагаються знайти валуй в коефіцієнтах.

Однак, як любить нагадувати директор з трейдингу БК Pinnacle Марко Блюме, ви знаєте лише те, виграла ваша ставка чи програла. Ви ніколи не знаєте напевно, чи були ви праві у вашій оцінці шансів.

Джерела невизначеності

У ставках є два джерела невизначеності. По-перше, ваша модель прогнозу може бути вірною, але сам прогноз в плані свого результату бінарний. Якщо вам пощастило – ставка зіграє, якщо ні – не зіграє.

Французький математик П’єр-Сімон Лаплас вважав, що випадковість відображає всього-на-всього неповне знання про щось. Тобто, на його думку, випадковість – це ілюзія. Він стверджував, що якщо знати все, що призводить в рух природу і всі положення предметів, з яких природа складається, то в світі не залишилося б невизначеностей. Інтуїтивно в цьому постулаті можна побачити сенс.

Справді, цей постулат лежить в основі методу показника Брієра, який намагається оцінити точність прогнозів. Але спорт – занадто складна штука, щоб втілити мрію Лапласа в життя. Теорія хаосу говорить нам про те, що навіть мікроскопічна різниця у вихідних даних може привести до діаметрально протилежних результатів. Ми ніколи не будемо мати всю повноту інформації.

Більш того, фізика атомного і субатомного світу робить цю неможливість фундаментальною. Принцип невизначеності Гейзенберга говорить нам про те, що ви не можете знати точне положення і імпульс чого-небудь.

Якщо ви не знаєте стан чогось зараз, як ви можете передбачити майбутнє? Звичайно, субатомний світ далекий від світу ставок, але з нього складається світ, який ми бачимо навколо себе, тому зовсім не брати його до уваги нерозумно.

З огляду на всі ці обмеження, цілком допустимо розглядати випадковість удачі і невдачі як частини аналізованої системи.

Друге джерело невизначеності – достовірність вашої моделі прогнозу. Як дізнатися, чи була ваша оцінка точною? Результат парі не допоможе нам в цьому.

Виграшна ставка з коефіцієнтом 2,0 – дуже приємний факт, але він не скаже нам, чи була правильною наша віра в 55% ймовірності перемоги. Що буде, якщо ви зробили 1000 таких ставок і виграшними виявилися лише 45%? Цілком можна зробити висновок, що ваші прогнози були невірними. Що буде, якщо ви виграєте 65% таких ставок? Так, ви в хорошому плюсі, але модель все одно недосконала.

Значною мірою обидва ці джерела невизначеності збігаються. Якщо ви виграєте або програєте більше очікуваного, можливо, вам пощастило або не пощастило, а значить, ваші прогнози можуть бути слабкими.

Реальна модель ставок

Компанія Pinnacle точніше всіх виставляє коефіцієнти. Якщо прибрати маржу, то ми отримаємо справжні коефіцієнти, тобто реальну ймовірність перемоги тієї чи іншої команди.

Звичайно, варто визнати, що в Pinnacle теж не завжди матимуть слушність. Тобто коефіцієнти БК вірні не на 100%. Але в середньому вони найточніші, цьому є вагомі докази. Якщо модель вірна, то в довгостроковій перспективі ми повинні отримати хороший плюс. Давайте подивимося на дані.

З серпня 2015 року експерт запропонував 7432 валуйних, на його думку, ставок. Середній коефіцієнт склав 3,91 (мінімальний 1,11, максимальний 67,0) із середнім очікуваним прибутком 4,17%.

Наведений нижче графік 1 показує, як очікуваний прибуток порівнюється з реальним, виходячи з суми ставки в одну одиницю.

Як бачите, у багатьох випадках ми могли викинути рушник. Найбільше просідання спостерігалося в районі 2000 ставок. Проте, не дивлячись на всі злети і падіння, прибуток досить близький до очікуваного. Фактична рентабельність склала 103,8%.

В середньому, можна говорити про те, що модель достовірна. Але в короткостроковій перспективі в цьому не можна бути впевненим. При цьому, як ми помітили раніше, неможливо визначити чітко, де просто пощастило чи ні, а де наша модель дала збій.

Вимірювання відхилень від очікування

Найпростіший спосіб вимірювання відхилення від очікування (відстань від синьої до червоної ліній на графіку) – розрахувати різницю між очікуваним і фактичним прибутком.

Для окремих ставок цей принцип не працює, але на дистанції починають виявлятися закономірності. Ось приклад – графік відхилень на серії зі 100 ставок.

Досить дика картина: серії злетів і падінь на 20% в ту або іншу сторону звичайна справа, в одному з випадків відхилення перевищило 70%.

Повторимо ще раз: ми не знаємо, чому трапляється те чи інше відхилення, від невезіння або від поганого прогнозу, але ми бачимо, що відхилень дуже багато.

Давайте подивимося, що відбувається на більшому часовому проміжку. Нижче графік відхилень для серії з 1000 ставок.

Не дивно, що відхилень менше, та й за величиною вони помітно менші. Інше питання, що вони тривають періодами в тисячі ставок. Максимальне перевищення очікуваного прибутку склало 15%, а максимальне просідання – 11%.

Яка ймовірність появи таких відхилень? Якщо ви підкидаєте монету 100 разів, то чекаєте, що 50 раз випаде орел і 50 решка. Легко порахувати, що орел може випасти 40 разів, а решка 60, і навпаки.

Щоб розрахувати шанси відхилення, використовуємо критерій Стьюдента, також це можна зробити за допомогою методу Монте-Карло. Спочатку візьмемо серію зі 100 ставок.

І знову ми бачимо безліч варіацій, в тому числі і малоймовірні відхилення. Кілька разів вибірка відхилялася від очікування на величину, яка повинна була відбутися всього один раз зі ста. А одного разу у вибірці відбулося відхилення з імовірністю 1 до 5000. Це, звичайно, можна пояснити справжньою випадковістю.

Подивимося графік для серії з 1000 ставок.

Отже, якщо у вас є ідея, що стратегія ставок, навіть дуже хороша, буде весь час відповідати очікуванням, то це, швидше за все, омана. Причому значною мірою.

Звичайно, профі знають, що ставки це така гра, де значення має тільки середній показник на довгій дистанції. Відхилення обов’язково будуть, і неважливо, чи втрутиться в справу фактор везіння, або ж просто прогнози в якийсь момент дадуть збій. Пам’ятайте це. Вдалих ставок!

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?