Ефект підтвердження та його вплив на ваші ставки на спорт
Коли востаннє ви хотіли зробити ставку на команду, але дізнавалися нову інформацію, після чого вирішували поставити на її суперників? Якщо ви робите так не дуже часто, то ви, можливо, жертва «ефекту підтвердження» – феномену, який може зашкодити вашій грі.
Теорія, що лежить в основі ефекту підтвердження, проста: люди швидше будуть дотримуватися свого первинної думки, ніж міняти її, ґрунтується на нових доказах. Замість того, щоб об’єктивно оцінювати нову інформацію, ми інстинктивно віримо одними джерелами і нехтуємо іншими, такими, що суперечать нашим уже сформованим міркуванням.
Очевидно, що подібне негативно впливає на успішність любителів ставок на спорт. Підвищений суб’єктивізм віддаляє нас від того, щоб точніше прогнозувати результати. Так як же навчитися ігнорувати цю вкорінену упередженість, ефект підтвердження?
Інформаційне перевантаження
Google надав нам прекрасну можливість оцінити міць ефекту підтвердження. Виберіть одну з теорій змови, з якою ви не згодні:
– Американці не висаджувалися на Місяці;
– Теракт 11 вересня був організований американськими спецслужбами;
– В Зоні 51 містяться прибульці.
Тепер введіть цю теорію в пошук Google. Ви знайдете мільйони посилань у спику, перейшовши за яким, ви виявите матеріали, котрі логічно обґрунтовують об’єктивність кожної теорії. Другим результатом у видачі за запитом «висадка на Місяць» є заголовок «100% доказ того, що ми не були на Місяці». Другий результат за запитом «прибульці» – це стаття з величезним списком причин, за якими прибульці можуть перебувати в Зоні 51. Також ви знайдете в пошуку факти, які доводять, що теракт 9/11 влаштували самі американці.
Є ймовірність, що жодна з переглянутих вами сторінок не змінила вашої думки, незважаючи на величезну їх кількість. Звичайно, в даному випадку це досить розумно, але це також доводить, що, незважаючи на величезну кількість результатів у видачі (32 мільйони у випадку з 9/11), змінити первісні думки досить складно.
Те ж саме відбувається, коли ми вивчаємо команди, на матч яких збираємося ставити. Поточні переконання людини зміцнюються новою інформацією, яка їх підтверджує, проте факти, що суперечать первинного думку, ігноруються. Наприклад, більшість людей вважає збірну Бразилії чудовою командою, незважаючи на те, що вони здобули перемогу всього у 54.3% матчів від останнього чемпіонату світу та Кубку конфедерацій 2013.
Ця проблема вивчена і в досить близької до ставок сфері – інвестування на фондових ринках. Дослідження 2010-го року показали, що інвестори воліють збирати інформацію, яка підтверджує їхню думку про конкретних акціях, а не суперечить. Трейдери, які більше за інших були схильні до ефекту підтвердження, заробили менше всіх.
Спотворення мислення також має місце і у випадку відстеження своїх успіхів у ставках. Гравцям властива впевненість, що вони все роблять добре, гравці упереджено ставляться до своєї «продуктивності» і пам’ятають свої перемоги набагато краще, ніж поразки.
Як боротися з ефектом підтвердження?
Для зменшення впливу на вас ефекту підтвердження спробуйте логічно і об’єктивно зіставити дві протилежні точки зору. Хоч це і легко на словах, об’єктивно оцінити, чи суперечать аргументи нашій первинній думці , досить складно. І нехай навіть ви не зможете бути на 100% об’єктивним (цього ніхто не може), об’єктивна оцінка обґрунтованих точок зору, що суперечать вашим поглядам, зробить з вас більш сильного гравця.
Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.
Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу