Страховка пари до ₽1500 от БК GGBet.ru

Промокод: BR1500

Отримати бонус

Чому деякі букмекери обмежують успішних гравців?

Тарас Гончар
Різного роду ліміти й обмеження – це те, з чим доводиться стикатися більшості успішних клієнтів низки букмекерських компаній. У цьому матеріалі ми розповімо, в чому відмінність традиційних букмекерів від розважальних, і чому клієнти БК Pinnacle можуть бути впевнені, що до них ніколи не будуть використовуватися жодні обмеження.
Чому деякі букмекери обмежують успішних гравців?

Чому деякі букмекери обмежують успішних гравців?

Насправді будь-який беттор, окрім, можливо, зовсім «зелених» новачків, якщо не сам стикався після серії виграшних ставок з певною протидією з боку букмекера, то, як мінімум, чув про це від товаришів. Поширена думка, що більшість букмекерських контор навмисно «вичавлюють» успішних гравців з числа своїх клієнтів, навмисно вставляючи їм палиці в колеса.

Тим часом мало хто чув, що насправді в букмекерському бізнесі існують дві моделі: традиційна і розважальна. Між ними існують досить значні відмінності, які ми постараємося окреслити, а також спробувати спрогнозувати майбутнє кожної з них.

БК Pinnacle як традиційний букмекер

Історія БК Pinnacle налічує більше двадцяти років. Її незмінна політика, якою вона пишається, і яка дозволила їй заслужити свою бездоганну репутацію, полягає в підтримці професійних бетторів – гравців з позитивним значенням математичного очікування. За винятком декількох невеликих БК і низки азіатських букмекерів, які теж відносяться до успішних гравців лояльно (правда, за дещо іншими причинами), подібну модель букмекерського бізнесу можна зустріти тільки у Pinnacle.

Її можна описати як дії традиційного букмекера, що вимагають великого обсягу ставок. Чим більший потік грошей, що проходить через ваші ринки, тим більший дохід ви можете очікувати за маржею. Однак для залучення такого обсягу коштів вам потрібно мати низьку маржу, щоб пропонувати найбільш конкурентні ціни. У деяких випадках маржа БК Pinnacle становить менше 2% на найбільш популярних ринках ставок на спорт. Маржа інших букмекерів на тих же ринках може бути вдвічі чи втричі більшою.

Наслідком пропозиції малої маржі є необхідність ухвалювати правильні рішення більшу частину часу. Якщо помилки систематично перевершують маржу, досвідчені гравці переграють букмекера і позбавлять прибутку. Pinnacle веде свій бізнес таким чином, щоб більшість рішень виявлялися правильними, підтримуючи коефіцієнти з великою ефективністю і зводячи до мінімуму ймовірність помилок під час розрахунку.

Торговий директор БК Pinnacle Марко Блюм пояснив, що 100% управління його ринками припадає на науку про дані і 0% – на вливання грошей. Ідея збалансувати дії для кожної ставки окремо – не більше, ніж міф. Можливо, такий підхід більше застосовується до груп ставок або цілих ринків відповідно до закону великих чисел. БК Pinnacle, як пояснює Періс Сміт, генеральний директор цієї компанії, займає позиції, ні від чого не відмовляється, йде на ризик з упевненістю в своїх коефіцієнтах. Вона використовує знання, отримані на основі своїх моделей торгівлі і моделей своїх «консультантів», щоб домагатися ефективніших показників.

Тим часом отримання найкращих моделей коштує великих грошей. Інвестиційна стратегія БК Pinnacle практично цілком сконцентрована на моделюванні даних, залишаючи лише невелику частку на рекламу і маркетинг. Мало того, відмова бізнесу від найдосвідченіших клієнтів, які можуть робити найбільші ставки, суперечить використанню моделі з високим обігом коштів. Усвідомлено приймаючи до своїх лав досвідчених гравців, букмекер вбиває відразу двох зайців.

Справа в тому, що політика сприяння переможцям – можливість самореклами без великих витрат, завдяки якій інформація про вигідні пропозиції букмекерської компанії поширюється за принципом сарафанного радіо. Крім цього, надаючи найдосвідченішим гравцям можливість грати і вигравати, букмекер підвищує ефективність своїх цін, зводячи частку гравців з позитивним значенням математичного очікування до мінімуму.

Це положення підкріплюється таким фактом: Марко Блюм називає своїх найдосвідченіших гравців «консультантами». За його словами, гравців використовують як джерело інформації. БК Pinnacle ефективно включає моделі клієнтів у власну за допомогою процедури визначення цін.

При цьому Періс Сміт стверджує, що досвід і професіоналізм бетторів – поняття досить відносне. Може бути тільки один найбільш ефективний букмекер. Ефективність ринку – це свого роду змагання, в якому переможцю дістається все. БК Pinnacle перемагає в цьому змаганні вже більше двадцяти років. Звичайно, компанія приймає на себе ризики, як і повинен будь-який традиційний букмекер, але ці ризики цілком усвідомлені і контрольовані.

Як працюють розважальні букмекери?

У той час як Pinnacle – чи не єдиний по-справжньому традиційний букмекер, модель інших букмекерських компаній слід визнати розважальною. Вони обслуговують набагато більшу кількість клієнтів з меншими ставками. Згідно зі статистикою, середня ставка клієнта у таких компаній коливається в набагато меншому діапазоні.

Середня сума ставки у клієнтів розважальних контор менша з двох причин. По-перше, такі букмекери пропонують більш низькі ліміти на своїх ключових ринках, відштовхуючи тим самим гравців, які звикли ставити великі суму. По-друге, розважальні контори обмежують або зовсім відхиляють ставки найдосвідченіших клієнтів. Про таких букмекерів ходять чутки, як про прихильників блокування акаунтів успішних бетторів.

Саме поняття «розважальна контора» має на увазі, що букмекери, які використовують цю модель, розглядають свій продукт тільки як одну з різновидів розваг, а не спосіб професійного заробітку для їхніх клієнтів

Саме поняття «розважальна контора» має на увазі, що букмекери, які використовують цю модель, розглядають свій продукт тільки як одну з різновидів розваг, а не спосіб професійного заробітку для їхніх клієнтів. Для більшості з них, схоже, цього достатньо. Якщо ви відноситеся до гравців, які не знають, як вигравати на лінії, або навіть не хочуть знати про такі речі, розважальна модель – якраз те, що вам підходить.

У порівнянні з БК Pinnacle набагато менша частина інвестицій у таких букмекерів направляється на науку про дані і моделювання ефективних ліній, тоді як на маркетинг і рекламу різноманітних ринків, бонусів і найкращих на ринку цін йде набагато більше. В середньому у Pinnacle набагато вигідніші коефіцієнти завдяки нижчій маржі, але це не робить виграш легким.

За рахунок меншої ефективності ринків стає простіше систематично отримувати позитивне значення математичного очікування у розважального букмекера. Парадокс в тому, що деякі з них можуть навмисне робити пропозиції собі в збиток, щоб залучити нових клієнтів і сформувати образ букмекера з найкращими цінами. Однак, якщо вони побачать, що ви систематично користуєтеся такими можливостями, вони можуть вжити заходів для запобігання таких дій з вашого боку, «увімкнувши» різного роду обмеження.

Букмекери, які працюють за розважальною моделлю, вважають, що клієнти, чутливі до коефіцієнтів (їх ще називають «вирізувачі купонів»), користуються ставками за розрахованими значеннями та арбітражними ставками (так званими «виделками»). З огляду на те, то ефективність цін БК Pinnacle систематично залишає розважальних букмекерів на неприбутковому боці арбітражу, нескладно зрозуміти, чому вони хочуть зупинити такі дії, тоді як БК Pinnacle їх, навпаки, схвалює.

Не дивно, що все частіше клієнти розважальних букмекерів скаржаться на несправедливість таких обмежень, в тому числі і звертаючись до судів. Чи мають вони слушність у своїх вимогах?

Ставка з точки зору договірних зобов’язань

Будь-яке парі (ставка на спорт зокрема) традиційно сприймалося як неформальна угода двох сторін поважати перерозподіл активів відповідно до заздалегідь визначених умов на основі результату якої-небудь події. Так, у Великобританії повазі та визнанню боргів була надана чітка правова форма в ухваленому в 2005 році «Законі про азартні ігри» – вони були перенесені в поле договірного права. Цей закон стверджує, що з моменту укладення договору його умови стають юридично обов’язковими, а всі борги повинні бути погашені.

Одним з критичних аспектів договірного права є положення, згідно з яким сторони є вільними визначати, без застережень або пояснень, з ким вони укладають контракт і чи можуть вони його розірвати за умови, що вони не «порушують будь-які інші положення закону, що перешкоджають виконанню на підставі незаконності». Очевидним прикладом незаконності, який постійно згадують гравці, які зіткнулися з обмеженнями, є дискримінація.

Ваші знання можуть бути продані лише за умови, що хтось хоче за них заплатити. Якщо ваші знання мають цінність, на ефективному ринку буде виплачена справедлива ціна. Закон про рівні права та недопущення дискримінації від 2010 року, ухвалений у все тій же Великобританії, називає декілька характеристик, дискримінація за якими незаконна. Стать, раса і релігійна приналежність – очевидні приклади.

На жаль, характеристика значення математичного очікування у гравця не входить в цей список. Це можна вважати дискримінацією, але законодавство Великобританії таких дій не забороняє. Щоб змінити стан речей, потрібно змінювати законодавство або створити судовий прецедент, який по-новому інтерпретує чинні закони.

У Великобританії великого прогресу в цьому питанні досягти не вдавалося. У 2018 році, коли зацікавлені сторони зустрілися з Комісією з азартних ігор, офіційним регулятором азартних ігор в країні, і депутатами Парламенту, щоб обговорити проблему, рішення так і не було знайдено. Група активістів, яка вивчала можливості для початку судового процесу, також отримала рекомендацію припинити свої спроби через низьку ймовірність успіху.

Зате в інших країнах вдавалося досягати більшого. Торік в Іспанії, наприклад, один з провідних міжнародних букмекерів програв у розгляді, який тривав два роки, та отримав вказівку скасувати обмеження, накладені на групу клієнтів. Суд постановив, що обмеження для облікових записів були формою дискримінації та завдали шкоди клієнтам, ґрунтуючись на тому, що позивачі були професіоналами, їм не було надано право на відповідь, а умови договору були неприйнятними.

Кілька років тому в деяких штатах Австралії були введені гарантії щодо мінімальних ставок на гонки, собачі перегони і скачки, які позбавили букмекерів права відмовляти гравцям з позитивним показником математичного очікування. Першим був Новий Південний Уельс в 2014 році. Це дозволило гравцям вигравати по одній ставці до 2000 австралійських доларів (36,7 тисяч гривень).

Цікаво, що гарантія щодо мінімальних ставок виявилася популярна не тільки серед гравців, але і серед букмекерів. Їм стало простіше торгувати на ринку з великим обігом, повагою до ціни і доступністю для кожного. І все ж слід пам’ятати, що такі гарантії були введені поки тільки в трьох країнах.

Інший спорт, який генерує, вочевидь, основну частину обігу грошей у ставках, залишився незайманий. Крім цього, слід визнати, що правові системи різних країн дещо розрізняються, що дозволяє робити різні інтерпретації та мати різні думки щодо дискримінації і неприпустимих речей. Можливо, ще важливішим є той факт, що особливості культури, на основі яких затверджуються уявлення про дискримінацію та справедливість, в різних країнах неоднакові.

Ті ж австралійці можуть мати більшу схильність до чорно-білого сприйняття і впевненості, що кожен має право на справедливу сатисфакцію. Можливо, це пов’язано з особливостями формування їхньої національної ідентичності або іншими причинами. У США з їхніми традиціями щодо азартних ігор, що кореняться в діяльності мафії, букмекери більше схильні до «поваги» контрактів, пов’язаних з азартними іграми, ніж до «виштовхування» гравців за виграші.

Джо Покер, автор книги про сучасний беттинг, сказав, що ніколи не зустрічав у знайомих йому в минулому «мафіозі» хоча б ідеї в принципі карати когось за перемогу. «Думаю, їх би це принизило» – ось його твердження.

Запрошення до перемовин в договірному праві

У всьому світі одним з ключових аспектів договірного права є так зване «запрошення до перемовин» (у США – запрошення до угоди). Його можна визначити як вираження бажання вступити в перемовини. Особа, яка запрошує до перемовин, не має наміру зв’язувати себе зобов’язаннями, як тільки запрошення буде прийнято тим, кому воно адресоване.

Це можна пояснити як демонстрацію бажання особи вступити в перемовини щодо контракту, а не згоду на укладення контракту. Це комунікація перед пропозицією. По суті, саме це є публікацією коефіцієнтів ставок. Це форма маркетингу або оформлення «вітрини», метою якої є залучення гравця, але який не накладає на букмекера зобов’язання прийняти його гроші, якщо вони будуть запропоновані.

У свою чергу, це означає, що якщо гравець вирішить не робити ставку або букмекер відмовиться її прийняти, договір не буде укладено. За умови, що опублікована ціна не повинна вводити в оману і доступна більшості клієнтів, букмекер має повне право відмовитися від грошей гравців, які вважатиме несумісними зі своїми бізнес-інтересами. Принаймні, у Великобританії законодавство все ще надає букмекерам таке право.

Не дивно, що запрошення до перемовин викликає найбільше здивування у гравців, проти яких введені обмеження. Букмекери, як стверджують ці гравці, повинні не займатися вивіскою, а брати на себе ризики. Якщо ви формуєте лінію ставок або ціну, то повинні бути готові дотримуватися своєї пропозиції, а не займатися дискримінацією клієнтів, яким, на вашу думку, запропонована невідповідна ціна. Саме такою і є компанія Pinnacle, що працює за традиційними канонами, а не просто організовує розвагу.

Знання як продукт на ринку ставок

Досвідчені гравці використовують свої знання для збільшення показнику позитивного математичного очікування і формування довгострокового доходу. БК Pinnacle використовує знання, отримані на основі своїх моделей торгівлі і моделей своїх «консультантів», щоб виставляти ефективніші коефіцієнти. За рахунок цього компанія залучає великі обсяги коштів від гравців, які розміщують арбітражні ставки, і всіх інших з негативним показником математичного очікування. В якомусь сенсі обидві сторони залучені в обопільну угоду, вигідну всім учасникам, нехай і неформально: кожен з учасників ринку мимоволі допомагає іншим.

Як вже говорилося, наслідком пропозиції коефіцієнтів із закладеною в них мінімальною маржею є необхідність приймати правильні рішення більшу частину часу. Якщо помилки систематично перевершують маржу, досвідчені гравці переграють вас і позбавлять прибутку. Знання, однак, можуть бути продані лише за умови, що хтось хоче за них заплатити. Якщо ваші знання мають цінність, на ефективному ринку буде виплачена справедлива ціна.

Модель, яку використовують розважальні букмекери, зовсім не має потреби у знаннях гравців.

У той же час модель, яку використовують розважальні букмекери, зовсім не має потреби у знаннях гравців. У них є трейдери, які вже приблизно знають, яким буде ефективний показник, а все, чого їм не вистачає, вони можуть просто отримати від БК Pinnacle або інших традиційних букмекерів майже даром.

Справді, навіщо ускладнювати собі життя виплатами клієнтам, які виграють з нестійкими розважальними коефіцієнтами, якщо вони не потрібні вам для розуміння істинних значень коефіцієнтів? Такі знання для розважального букмекера не приносять користі. Багато розважальних коефіцієнтів навмисне неефективні і служать тільки для залучення більшої кількості гравців.

Виходить, що розважальним БК немає жодного сенсу платити приблизно 5% клієнтів, які володіють такими знаннями та намагаються їх використовувати, адже вони скажуть вам те, що ви знали і без них. Обмеження для них призводять до збільшення доходу і не вимагають витрачати свій бюджет, як робить БК Pinnacle, ефективно визначаючи лінії та оплачуючи послуги своїх «консультантів».

Що чекає на кожну з моделей в майбутньому?

Очевидна різниця між цими двома моделями може здатися абсолютною, і деякою мірою вона такою і є. Так, розважальні букмекери дбають про ефективність коефіцієнтів. Якщо вони просто будуть ставити довільні коефіцієнти і вводити обмеження для кожного переможця, від їхньої репутації і клієнтської бази мало що залишиться. Щобільше, як і БК Pinnacle, вони будуть займати ризиковані позиції і стикатися з відповідальністю. Навіть за розважальної моделі букмекерська справа не зводиться тільки до гарного оформлення вивіски і привабливих бонусів.

І все ж поділ двох цих моделей має важливі наслідки для майбутнього букмекерської справи в спорті. Пом’якшення законодавства США щодо ставок викликає побоювання серед гравців, що британські та європейські порядки будуть перенесені і в Америку. Але чи так це погано?

Якщо ви «голосуєте» за справедливість і традиційну роль букмекерів, або є одним з небагатьох щасливих гравців з позитивним показником математичного очікування, подібна перспектива вас напевно нажахає. Якщо ж ви відноситеся до набагато чисельнішої групи, яка не знає, як вигравати на лінії, або навіть не хоче знати про такі речі, розважальна модель вас не злякає.

Можна обґрунтовано заявляти, що урізання свобод, яким користуються розважальні букмекери з опорою на договірне право, завдасть шкоди інтересам більшості гравців, які розглядають ставки як різновид розваг. Примус до прийняття успішних беттерів може привести до збільшення маржі або зсуву ринку в бік більшої ефективності.

Пам’ятайте, що набагато простіше виграти у розважального букмекера, ніж у традиційного.

Все це можна розглядати як те, що суперечить інтересам більшості гравців у тому, що стосується їхніх втрат, включаючи і тих, хто зараз зберігає прибуток за рахунок використання нестійких коефіцієнтів і «вирізання купонів». Багато з тих, хто зараз голосніше за всіх скаржиться на обмеження, можливо, в недалекому майбутньому буде скаржитися з іншої причини – через свої програші. Пам’ятайте, що набагато простіше виграти у розважального букмекера, ніж у традиційного, яким є БК Pinnacle.

Швидше за все, в майбутньому своя ніша буде і у традиційних, і у розважальних букмекерів. Вони можуть співіснувати і навіть, ймовірно, потребують один одного. Модель обігу БК Pinnacle підтримується «розважальними» грошима, які вливаються з програшів на арбітражних ставках. Отже, вони найкраще сигналізують решті ринку, які ціни найефективніші.

Цілком можливо, що така велика традиційна компанія, як БК Pinnacle, так і залишиться в гордій самоті. Однак ринок, на якому немає жодної такої компанії, і на українському зокрема, буде суперечити почуттю справедливості беттерів. Навіть якщо їм не судилося стати професійними гравцями, надія на це і кошти для досягнення подібних цілей теж значать чимало.

Беручи в свої лави успішних гравців, БК Pinnacle може зробити цю надію реальною для них. Як стверджує Марко Блюм, клієнти завжди в підсумку голосують своїми грошима. В даний час більшість клієнтів, які розміщують ставки у розважальних букмекерів, виглядають цілком задоволеними тими пропозиціями, які вони отримують. Але якщо вони все ж захочуть спробувати себе в іншій ролі, то в тих країнах, де у БК Pinnacle є ліцензія, вони можуть завжди розраховувати на привітний прийом.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

РБ рекомендує грати тільки в перевірених конторах.
Вас буде перенаправлено на сайт
Перейти на сайт