Теорія ймовірностей і основні поняття теорії
Зміст
Довгий час теорія ймовірностей не мала чіткого визначення, яке було розроблено тільки у 1929-му році. Виникнення теорії ймовірностей як науки відносять до середніх століть і перших спроб математичного аналізу азартних ігор (орлянка, кості, рулетка). Французькі математики XVII-го століття Блез Паскаль і П’єр Ферма, досліджуючи прогнозування виграшу в азартних іграх, відкрили перші імовірнісні закономірності, що виникають при киданні кубиків.
Теорія ймовірності виникла як наука з переконання, що в основі масових випадкових подій лежать певні закономірності. Теорія ймовірності вивчає дані закономірності.
Теорія ймовірностей займається вивченням подій, настання яких достовірно невідоме. Вона дозволяє судити про ступінь ймовірності настання одних подій в порівнянні з іншими.
Наприклад: визначити однозначно результат випадання «орла» або «решки» у результаті підкидання монети не можна, але при багаторазовому підкиданні випадає приблизно однакове число «орлів» і «решок», що означає, що ймовірність того, що випаде «орел» або «решка», дорівнює 50%.
Випробуванням у цьому випадку називається реалізація певного комплексу умов, тобто у даному випадку підкидання монети. Випробування може відтворюватися необмежену кількість разів. При цьому комплекс умов включає в себе випадкові чинники.
Результатом випробування є подія. Подія буває:
1. Достовірною (завжди відбувається у результаті випробування);
2. Неможливою (ніколи не відбувається);
3. Випадковою (може відбутися або не відбутися в результаті випробування).
Наприклад, при підкиданні монети неможлива подія – монета стане на ребро, випадкова подія – випадання «орла» або «решки». Конкретний результат випробування називається елементарною подією. В результаті випробування відбуваються тільки елементарні події. Сукупність усіх можливих, різних, конкретних результатів випробувань називається простором елементарних подій.
Основні поняття теорії
Імовірність – ступінь можливості того, що подія відбудеться. Коли підстави для того, щоб яка-небудь можлива подія сталася насправді, переважують протилежні підстави, то ця подія називають ймовірною, в іншому випадку – малоймовірною або неймовірною.
Випадкова величина – це величина, яка у результаті випробування може набути того чи іншого значення, причому невідомо заздалегідь, яке саме. Наприклад: число на пожежну станцію за добу, число попадання при 10-ти пострілах і. т.д.
Випадкові величини можна розділити на дві категорії.
1. Дискретною випадковою величиною називається така величина, яка у результаті випробування може набувати певних значень із певною ймовірністю, що утворює рахункову множину (елементи якого можуть бути занумеровані). Ця множина може бути як кінцевою, так і нескінченною. Наприклад, кількість пострілів до першого влучення в ціль є дискретною випадковою величиною, тому ця величина може набувати й нескінченну, хоча і рахункову кількість значень.
2. Безперервною випадковою величиною називається така величина, яка може набувати будь-які значення з деякого кінцевого або нескінченного проміжку. Очевидно, що число можливих значень неперервної випадкової величини нескінченне.
Імовірнісний простір – поняття, введене А. Н. Колмогоровим у 30-х роках XX-го століття для формалізації поняття ймовірності, яке дало початок бурхливому розвитку теорії ймовірностей як строгої математичної дисципліни.
Імовірнісний простір – це трійка (іноді обрамляють кутовими дужками: , де
- – це довільна множина, елементи якого називаються елементарними подіями, наслідками або точками;
- – сигма-алгебра підмножин, званих (випадковими) подіями;
- – імовірнісна міра або ймовірність, тобто сигма-адитивна кінцева міра, така що.
Теорема Муавра-Лапласа – одна з граничних теорем теорії ймовірностей, встановлена Лапласом у 1812-му році. Вона стверджує, що число успіхів при багаторазовому повторенні одного і того ж випадкового експерименту з двома можливими наслідками приблизно має нормальний розподіл. Вона дозволяє знайти наближене значення ймовірності.
Якщо при кожному з незалежних випробувань ймовірність появи деякого випадкового події дорівнює () і – число випробувань, в яких фактично настає, то ймовірність справедливості нерівності близька (при великих ) до значення інтеграла Лапласа.
Функція розподілу в теорії ймовірностей – функція, що характеризує розподіл випадкової величини або випадкового вектора; ймовірність того, що випадкова величина X набуде значення, менше або рівне х, де х – довільне дійсне число. При дотриманні відомих умов повністю визначає випадкову величину.
Математичне очікування – середнє значення випадкової величини (це розподіл ймовірностей випадкової величини, розглядається в теорії ймовірностей). В англомовній літературі позначається через , в російській — . У статистиці часто використовують позначення .
Нехай задано ймовірнісний простір і певна на ньому випадкова величина . Тобто, за визначенням, – вимірна функція. Тоді, якщо існує інтеграл Лебега від по простору , то він називається математичним очікуванням, або середнім значенням і позначається .
Дисперсія випадкової величини – міра розкидання даної випадкової величини, тобто її відхилення від математичного очікування. Позначається у російській літературі і в зарубіжній. У статистиці часто вживається позначення або . Квадратний корінь з дисперсії називається середньоквадратичним відхиленням, стандартним відхиленням або стандартним розкидом.
Нехай – випадкова величина, визначена на деякому імовірнісному просторі. Тоді
де символ позначає математичне очікування.
У теорії ймовірностей дві випадкових події називаються незалежними, якщо настання одного з них не змінює ймовірність настання іншого. Аналогічно, дві випадкові величини називають залежними, якщо значення однієї з них впливає на ймовірність значень іншої.
Умовна ймовірність – ймовірність однієї події за умови, що інша подія вже відбулося.
Нехай – фіксований імовірнісний простір. Нехай дві випадкових події, причому . Тоді умовною ймовірністю події за умови події називається.
Закон великих чисел – це група теорем, що встановлюють стійкість середніх результатів великої кількості випадкових явищ і пояснюють причину цієї стійкості.
Найпростіша форма закону великих чисел – це теорема Бернуллі, яка стверджує, що якщо ймовірність події однакова у всіх випробуваннях, то зі збільшенням числа випробувань частота події прагне до ймовірності події і перестає бути випадковою.
Закон великих чисел в теорії ймовірностей стверджує, що середнє арифметичне кінцевої вибірки з фіксованого розподілу близьке до теоретичного середнього математичному очікування цього розподілу. Залежно від виду збіжності, розрізняють слабкий закон великих чисел, коли має місце збіжність за ймовірністю, і посилений закон великих чисел, коли має місце збіжність майже напевно.
Загальний зміст закону великих чисел – спільна дія великого числа однакових і незалежних випадкових факторів призводить до результату, в межах не залежному від випадку.
На цій властивості засновані методи оцінки ймовірності на основі аналізу кінцевої вибірки. Наочним прикладом є прогноз результатів виборів на основі опитування вибірки виборців.
Центральні граничні теореми – клас теорем в теорії ймовірностей, які стверджують, що сума досить великої кількості слабо залежних випадкових величин, що мають приблизно однакові масштаби (жодне з доданків не домінує, не вносить в суму визначального внеску), має розподіл, близький до нормального.
Так як багато випадкових величин у додатках формуються під впливом кількох слабо залежних випадкових факторів, їх розподіл вважають нормальним. При цьому повинна дотримуватися умова, що жоден з факторів не є домінуючим. Центральні граничні теореми в цих випадках обґрунтовують застосування нормального розподілу.
Дякуємо за Вашу допомогу!
Ми цінуємо Вашу пильність!
Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.
Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу