«Краще, ніж секс». Як ставити на великий стіпльчез Grand National

Рейтинг Букмекерів

У 1996 році жокей Мік Фітцджеральд увійшов в історію телебачення. Після перемоги у Великому національному стіпльчезі розпалений ірландець вигукнув в інтерв’ю Бі-Бі-Сі: «У порівнянні з цим, хлопці, навіть секс – дурниця!». Ця фраза чудово передає суть легендарних скачок. Grand National – це про пристрасть.

horse

Подолання бар’єру на Grand National може закінчитися для жокеїв по-різному

Факти і цифри

Grand National Chase – Великий національний стіпльчез – справжній скарб британської корони. Він проводиться на іподромі Ейнтрі неподалік від Ліверпуля з 1839 року – вже майже 180 років! В цьому році Grand National відбудеться в 169 раз (під час Першої і Другої світових воєн скачки в Ейнтрі не проходили).

Учасникам Grand National – а їх може бути максимум 40 – потрібно зробити два повних кола по трасі. Дистанція Grand National – 4 милі, 2 фурлонги і 74 ярди (приблизно 6,9 км). Це найдовші скачки в Великобританії.

Скакунам необхідно подолати 30 бар’єрів. І які це бар’єри! Подібних до них немає ні на одному іподромі країни. По-перше, вони вищі звичайних перешкод для стіпльчезів – висота деяких сягає 152-157 см (стандартна висота чейзової перешкоди – 137 см). По-друге, деякі бар’єри особливо підступні: з одного боку вони вищі, ніж з іншого! Тут потрібно виняткову майстерність жокея і коня.

Не дивно, що до бар’єрів Ейнтрі профі ставляться з пієтетом і майже за два століття проведення скачок багатьом перешкодам присвоїли назви. Найвідоміші: Becher’s Brook («Бічерів Струмок»), Canal Turn («Поворот поблизу канала»), Valentine’s («Бар’єр Валентина») і The Chair («Крісло»).

Grand National по праву можна назвати «найнароднішими скачками Британії». Зробити ставку на цей стіпльчез прагнуть всі: заводські роботяги і «офісний планктон», олігархи і сміттярі, бабусі та онуки. Є навіть термін «once-a-year-punter»

Про назви цих бар’єрів можна написати окрему статтю, так що обмежуся лише однією історією. Бар’єр «Бічерів Струмок» (шостий за рахунком після старту) був названий на честь легендарного жокея 19-го століття капітана Мартіна Бічера. В ході Grand National Бічера скинув кінь, і він сховався від копит в потічку, що протікає біля основи бар’єру. Як пізніше зізнавався Бічер друзям: «Виявляється, без додавання віскі у води досить мерзенний смак».

Подолати всі бар’єри Ейнтрі – справжній подвиг. В інші роки до фінішу Grand National доходили всього два-три коня. Падіння, зіткнення, вильоти з траси – всього цього тут в надлишку. Тому і призові гідні: в цілому 1 млн фунтів. Grand National – найдорожчий стіпльчез світу, виключаючи Японію. Більш ніж півмільйона фунтів отримає переможець; інше розподілять між тими, хто фінішує в першій десятці.

Grand National по праву можна назвати «найнароднішими скачками Британії». Зробити ставку на цей стіпльчез прагнуть всі: заводські роботяги і «офісний планктон», олігархи і сміттярі, бабусі та онуки. Є навіть термін «once-a-year-punter» – «гравець, який робить ставку раз на рік» – це якраз про прихильників Grand National. У день скачок британці, за оцінкою букмекерів, роблять ставок приблизно на 500 млн фунтів, і, зрозуміло, левова частка цих грошей припадає на супергандикап.

Победитель Grand National-2014 Pineau De Re должен выступить в этом году наряду с пятью из первой шестерки скакунов прошлого года

Переможець Grand National 2014 Pineau De Re повинен виступити в цьому році поряд з п’ятьма з першої шістки скакунів минулого року


Як робити ставки на Grand National

Чому ставити на Grand National так захоплююче? Та тому що тут можливо все. Звичайно, величезну роль грає форма коней – але, в силу особливостей трека, на цьому стіпльчезі як ніколи важлива удача. Переможці з великим коефіцієнтом – не виняток, а практично правило. Кефи переможців за останні 5 років: 26.00, 26.00, 67.00, 34.00, 15.00. Крім того, в історії скачок було п’ять переможців з коефіцієнтом 101.00.

Однак несправедливо було б назвати Grand National «лотереєю» – хоча саме така слава залучає до цих скачок сонми недосвідчених гравців щороку.

Статистика показує: при виборі ставки спиратися слід на вік і досвід коня. З останніх десяти переможців лише один був молодший дев’яти років. Трьом з останніх чотирьох переможців було по 11 років. В цілому, останні десятиліття показують, що найбільш виграшний вік – 9-11 років.

… В історії скачок було п’ять переможців з коефіцієнтом 101.00.

Важливий і досвід на дистанції: потенційний переможець повинен встигнути хоча б раз виграти на 3 милі і вище. Тільки такі приходять першими на Grand National ось уже 45 років. Досвід на високих перешкодах теж стане в нагоді: останні десять тріумфаторів скачок до виходу на старт провели як мінімум десять стіпльчезів.

Звичайно, ще краще, якщо скакун вже довів свою профпридатність саме на трасі Великого національного. У цьому році на скачки заявлені п’ять коней з торішньої першої шістки: Many Clouds (1), Saint Are (2), Alvarado (4), Shutthefrontdoor (5), Royale Knight (6). Також повинен виступити переможець Grand National 2014 Pineau De Re.

Вийдуть на старт і ті, кого в попередні роки спіткала невдача. Хороший приклад – The Druids Nephew. У минулому році, будучи одним з лідерів, він впав на п’ятому від фінішу бар’єрі – і в цьому сезоні тренер Ніл Малхолланд заявив, що сподівається взяти реванш.

Добре, коли перед Grand National кінь встиг розігрітися. Останні 30 переможців Великих національних виступали після перерви не більше ніж 50 днів.

Победитель прошлого года Many Clouds - безоговорочный фаворит Grand National 2016

Переможець минулого року Many Clouds – беззаперечний фаворит Grand National 2016


Феноменальний фаворит

Цього року беззаперечний лідер ринку – минулорічний переможець Many Clouds тренера Олівера Шервуда. На день написання статті на нього давали максимум 9.00.

Many Clouds – дуже талановитий скакун. За свою кар’єру він зробив 24 скачок і виграв 10. Перемігши на Grand National в минулому році, він пішов поперек багатьох трендів – це не ознака обдарування! Він настільки популярний, що після його торішньої перемоги одна з британських пивоварень почала випускати ель під назвою Many Clouds.

Виступ Many Clouds на Grand National-2015 можна побачити на відео нижче (вид з жокейської камери):

Всі 24 виступи мерин провів під сідлом одного і того ж вершника – Лейтона Аспелла. За відгуками «наближених», Many Clouds зараз знаходиться у відмінній формі. Свій останній старт він виграв з перевагою 10 корпусів. «У цьому році він ще кращий, ніж в минулому», – заявив Аспелл газеті Racing Post.

До речі, виграти Grand National два роки поспіль можливо – за всю історію це вдалося восьми коням. Останній дубль зробив Red Rum в 1974 році …

Чи варто ставити на Many Clouds? Не сперечаюся, це скакун феноменального таланту. Але коефіцієнт, на мій погляд, дуже малий, якщо врахувати величезні ризики траси Grand National. Я б скоріше зробила ставку each-way (перемога або призове місце) на учасника з більшим коефіцієнтом. При таких кефах, як на Grand National, навіть на призовому місці можна виграти дуже і дуже непогано.

До того ж, багато букмекерів пропонують виплати по each-way на перші п’ять місць Grand National замість звичайних чотирьох, а дехто оплачує навіть шість призових місць. Частка виплати по призовому місцю може бути і 1/4, і 1/5 коефіцієнта, в залежності від умов букмекера.

А що рекомендує колишній герой Grand National, гострий на язик Мік Фітцджеральд? В інтерв’ю газеті Liverpool Echo колишній жокей, а нині телекоментатор зізнався, що його персональний фаворит – Holywell. «Він уже вигравав у Ейнтрі, причому скачки рівня Grade 1», – зазначив Мік. Як то кажуть – гравцеві на замітку …

Насолоджуйтесь!

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?