Володимир Звєров: «У чемпіонаті України U-21 лише навесні було десь 10 підозрілих матчів»
– Давай поговоримо про твою діяльність в ФФУ. Ти входиш до комітету з етики та чесної гри. Нещодавно було закрито справу по скандальному матчу «Олімпіка» і «Металіста». Чим було аргументовано таке рішення?
– (тяжко зітхає). Справу закрили. «Она утонула».
– А чому так вийшло?
– Офіційна версія звучить так, що немає достатньо доказів. Насправді, немає залізних доказів, тому що в цьому аспекті доказів бути не може. Поки немає закону про кримінальну відповідальність, не можна прослуховувати телефонні розмови і т.д. До цього матчу вже і так репутація «Олімпіка» була зіпсована. Кожен може подивитися, які суми були поставлені на той матч і як мінявся хід ставок. Драченко заробляє пенальті в свої ворота. Збирається експертна комісія з 4-5 людей. Вони переглядають епізоди і виносять рішення. Було написано, що з боку Драченка був невиправданий фол. А розслідування комітету етики та чесної показало, що по руху ставок і коефіцієнтів це був дивний матч. Тут ще і УЄФА надсилає листа, в якому говориться про підозру щодо цього матчу. Здавалося, від УЄФА – то вже залізні аргументи! Виходить Ігор Кочетов і говорить, що «караємо, докази залізні». Потім він зустрічається із керівництвом «Олімпіка», і справу спускають на гальмах. І докази вже не докази. Якщо дивитися на чемпіонат U-21, то таких матчів було десь 10 лише навесні. А взяли лише «Олімпік» – «Динамо» (1:8) і «Карпати» – «Олімпік» – 4:2. Стояли дикі суми і пропускалися дивні голи. А ці матчі були взяті, бо по них у ході внутрішнього розслідування «Олімпіка» зізналися футболісти – Бондаренко і Марцинюк. Один із них відключив телефон, його немає. Інший бігає у «Вересі». Теж не дає інтерв’ю. Але їх вигнали з команди ще раніше. Коли стало зрозуміло, що «Олімпік» просто так не відвертиться, то треба було рятувати основну команду. З U-21 можна хоч 200 очок зняти, їм все одно. Вони знайшли підходящих футболістів і вирішили їх зробити крайніми. Таких матчів за весну було штук 30, в різних командах. Навесні була не «базар-ліга», а чемпіонат екстрасенсів. Всі ставлять шалені суми і всі все вгадують. Особливо в чемпіонаті U-19. Ну ти назвеш хоч двох футболістів з команди U-19 умовної «Волині»?
– Навряд чи…
– Ну ось. І головне, що ось ці футболісти, яких одного разу прихопили і дали їм 1 000 доларів, вони ж ще трохи не мудрі. Ти пропускаєш два гола, красиво тусуєшся і все гарно. Їм по 18 років, а вони в «інстаграмах» викладають фотки із 6-м айфоном. При офіційній зарплаті 3 000 гривень. І пише: «Посмотрите, какой мне подарок братушки подарили на день рождения». І далі відповідь: «Так и ты же нас не обидел».
Весною у мене дах їхав від усього цього. Був випадок, що матч в чемпіонаті U-19 був точно договірним. Там просто сценарій розіграли. Грають команда А і команда Б, умовно назвемо їх так. Одна команда вигравала 1:0 після першого тайму. Вони завдали 14 ударів по воротах, а суперники – лише 1 удар. Стартує другий тайм, нічого не міняється. Міняється лише коефіцієнт. На першу команду коефіцієнт став 1,5, а на другу – 7. Бо вона ж зовсім не б’є по воротам. І тут на другу команду заряджається 40 тисяч доларів. Люди в разі виграшу піднімають шалені бабки. І ситуація на полі кардинально змінюється. Статистика ударів вже 15:1, але в інший бік. І звісно, що господарям вдалося забити два голи і виграти 2:1.
Після цього я телефоную керівнику одного з клубів. І кажу йому, мовляв, подивіться цей матч. Він каже: «Я перший тайм дивився, наші молодці, забили. А що там таке? Як програли?». Він подивився цю гру, і сказав, що це провал. Я йому розказав цю історію. Він передає головному тренеру, той передивився матч, зрозумів, що до чого. Виявилося, що один центральний захисник «був у темі». Один з найперспективніших в цій команді. Я питаю: «Що далі?». Він каже: «Ми його відсторонюємо від тренувань, у нас чиста команда». Ну я зрадів, хоч якась сатисфакція. Це було навесні. Зараз починається новий чемпіонат, я дивлюся стартовий протокол одного з матчів, і цей футболіст є в запасі, але вже основної команди. Я питаю у цього керівника: «А де ж ваші санкції?». А він у відповідь посміявся і сказав, що, мовляв, ти ж розумієш, хороший хлопець, чого його відсторонювати?
– Це, як я розумію, не єдиний такий випадок, чи не так?
– Була ще така історія. Кажу одному тренеру: «Ваш клуб постійно пропускає підозрілі голи, гроші заряджаються нереальні на ваші матчі. Це те, що видно. Вам що, подобається, коли 1:1 після першого тайму, 6:4 – після другого. Ми продовжили натискати. І потім цей тренер бере психолога із поліграфом і реально в команді три дні проводиться тестування на детекторі брехні. Один футболіст відмовився проходити поліграф. Зізнався, що грав на контору. І сказав, що отримав 250 доларів. Уяви собі: хтось підняв 100 тисяч, а людина, яка організовувала результат, отримала лише 250 доларів! Цього футболіста відсторонили від тренувань. Проходить тиждень, другий, все тихо. А тут дивлюся: і він теж в запасі основної команди. Все в нього нормально. Це зрозуміло: клуби вкладали в них гроші, виховували, і є хороші футболісти – просто так його викидати тепер? Але якщо так продовжуватиметься, то вони не будуть прогресувати, а лише будуть думати про те, де б і як ще заробити.
– З історії по «Олімпіку» і «Металісту» я зрозумів, що ти не маєш впливу на якісь рішення. У тебе не складається враження, що тобою і іншими журналістами, які працюють в комітеті, просто прикриваються? Мовляв, у нас все чесно, ось, навіть журналісти працюють і не дадуть збрехати?
– Коли одразу почали запрошувати журналістів до співпраці, у мене закралося враження, що ФФУ хоче лояльності. Після закриття справи по матчу «Олімпік» – «Металіст» я довго думав, чи справді комітет потрібен? Там числяться 11 чи 12 осіб. Лише кілька людей реально працюють і займаються пошуком інформації. На засідання ходить 6-7 чоловік. Деяких людей я не бачив взагалі. Це волонтерство, ми працюємо на громадських засадах. Я більш ніж впевнений, що для керівництва ФФУ журналісти у комітеті – це шило в одному місці. Тепер спробуй вигнати їх.
– Ви стежите за матчами молодіжних та юнацьких команд. А як ти вважаєш, хто підштовхує молодь до таких кроків, як здача гри?
– Є три схеми. Перша – це керівництво і весь клуб. Дають вказівки футболістам і заробляють гроші, виходять на самозабезпечення. І сюди йде валюта з азіатських ринків. В Україну йде валюта. Це ж непогано, в принципі (сміється). Друге – це коли тренер з футболістами в курсі, а керівництво не знає. І третій варіант – кимось з боку прихоплені футболісти. Колишніми футболістами, друзями друзів, батьками і т.д. Юним виконавцям платять відносні копійки, а самі заробляють десятки тисяч.
– А як ти ставишся до законопроекту Павелка «Про футбол»? Він реально буде працювати чи це черговий популізм?
– Мені здається, що його ще дуже довго прийматимуть. Нас очікує весела букмекерська весна. Коли за правопорушення у футболі введуть кримінальну відповідальність, то трошки це явище зменшиться. Зрозуміло, що викорінити його не вдасться, як і корупцію у нашій державі. Але хоч маленький крок вперед ми зробимо.
Хтось говорить, що «2+2» божевільні. Та «2+2» кричить в мегафон, що наш футбол помирає. В такому темпі йому залишиться два роки. Або це буде базар-шоу. На даному етапі треба кинути всі сили, щоб рятувати Прем’єр-лігу. За шість турів було як мінімум два підозрілих матчі. І я уже думаю – як же це добре, що із 42 матчів лише 2 підозрілі.
– Після заглиблення у тему матчів із фіксованим результатом, у тебе змінилися погляди щодо українського футболу?
– У мене і раніше не було рожевих окулярів. Але я вірив, що з УПЛ можна зробити продукт. Ми ж теж займаємося просуванням продукту, незалежно від того, де він транслюється. А тепер я засмучений, що навіть журналісти у своїй більшості не усвідомлюють рівень біди. Наші погляди розділяли кілька інтернет-сайтів.
Днями мені подзвонили з однієї радіостанції, причому без попередження. Вмикають в ефір, чую незнайомі голоси: «С нами Владимир Зверов! Член комитета этики и честной игры! Владимир, как накажут «Динамо» за договорной матч?!». У мене така ніякова пауза виникла. Я забув слова. Яке Динамо? Який договірний матч? З’ясувалося, вони мали на увазі матч U-21«Олімпіка» і «Динамо», в якому «Олімпік» грав на фіксований результат. Тобто, в черговий раз стикнувся з тим, що проблема незнайома нашому уболівальнику.
Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.
Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу