Іван Громіков: «У прогнозах краще не намагатися здивувати самого себе»
– Іване, ти входиш до топ-5 прогнозистів «РБ» за сумою усіх ставок на сайті. Як залишатися «зі штанами» впродовж тривалого часу?
– Очевидний варіант: прогнозувати те, в чому розбираєшся найкраще. Обирати ті варіанти, в які справді віриш. Мабуть, краще мати при цьому певну стратегію та не намагатися часто здивувати самого себе.
Без інтуїції прогнозів не буває, навіть найнадійнішу статистику треба «схвалити» на рівні інтуїції
– Поділися алгоритмом дій під час підготовки до прогнозу. Що потрібно робити?
– Мати уявлення про те, як команди виступають останнім часом. Вивчити кадрове питання. Іноді втрата п’яти-шести гравців не має великого значення, але часом відсутність чи поява одного робить велику різницю. Можна поцікавитися історією протистоянь суперників, але і тут треба розуміти контекст. Буває, що команда не виграє на полі конкретного опонента по 20-30 років, але, якщо знати подробиці, то може виявитися, що значення такої статистики – ледь не нульове. Нікуди без інтуїції, але і вона виходить з певного досвіду в темі.
– Ти займаєшся прогнозами лише на британський футбол. З чого почалося твоє захоплення тамтешнім футболом і як тобі це допомагає у ставках?
– З дитинства. Ось там жодного аналізу та порівняння немає. Певні речі чіпляють тебе в певний час, так формуються інтереси, хобі. А вже потім ти глибше поринаєш, вивчаєш щось та раціоналізуєш свої інтереси. Так було і з англійськім футболом. Грав з дитинства, років у вісім в мене була футболка Майкла Оуена. Дивився багато футболу по ТБ, звертав більшу увагу на «Ліверпуль» та англійців в цілому. Коли вже став писати про футбол, то багато років присвятив саме Англії, тому це допомагає, безумовно.
– Що для тебе важливіше у спортивних прогнозах – статистика чи інтуїція?
– Без інтуїції прогнозів не буває, навіть найнадійнішу статистику треба «схвалити» на рівні інтуїції. Візьмемо, наприклад, «Бернлі» цього сезону. Якості цієї команди добре відомі. Більш того, вона грає на більш-менш одному рівні та в одному стилі щоразу. Але увесь сезон «Бернлі» виступає серіями з перемог чи поразок. І ти інтуїтивно намагаєшся визначити, коли їхня хороша чи погана серія завершиться. І практика показує, що форма та рівень суперника великого значення не мають. «Бернлі» програв три гри поспіль, але зараз він візьме і переможе умовні «Лестер» і «Манчестер Юнайтед», зігравши приблизно в той самий футбол.
Намагаюся обрати найнадійніші варіанти, грати прагматично. Мабуть, якщо ти ставиш на велику кількість матчів, то це правильний підхід.
– Наші читачі часто запитують, чи роблять експерти «РБ» ставки на власні прогнози. Чи підкріплюєш свої думки кревними?
– Я не дуже часто роблю ставки. В мене просто не вистачає для цього азарту. Коли таке бажання виникає, я хочу додати емоцій перегляду футболу, то ставлю за власними прогнозами. Це просто цікавіше.
– Зараз набувають популярності неспортивні прогнози. Пригадується, що ти навіть передбачив «Оскар»-2020 для «Паразитів». Чи чекати від тебе ще нестандартних ставок? Приміром, на трансфери під час літнього вікна.
– Думаю, що так. Це може бути цікаво. Тим більше, що зараз, враховуючи всі обставини, букмекери додають все більше оригінальних варіантів для гри.
– Який вид ставок для тебе зручніший – прематч чи лайв?
– Майже ніколи не робив ставки у лайві, тому не можу сказати, що вони для мене зручні. Але вони в певному сенсі цікавіші – особливо круто спрогнозувати хід подій, оцінивши те, як складається гра.
Футбол – гра обставин, вона навіть не така тактична, як, наприклад, баскетбол. Цифри – це інструмент, який допоможе, але вони навіть не дають відповідей про те, що сталося в минулому.
– У тебе один із найнижчих показників середніх виграшних коефіцієнтів. Тихіше їдеш – далі будеш?
– Думаю, я періодично повертаюсь до такого обережного підходу, коли мене розчаровують результати більш авантюрних спроб. Тут справа ось в чому. Є матчі та варіанти, в які ти особливо віриш – ти їх помічаєш, тобі це здається ймовірним, і високий коефіцієнт тебе додатково мотивує. Але в більшості поєдинків, якщо ти прогнозуєш багато, то одразу допускаєш різні варіанті – і часто вони абсолютно протилежні. Можливо, це зворотній бік того, що ти давно і багато слідкуєш за командами. Тут можна повернутися до того самого прикладу «Бернлі». І я, прогнозуючи багато, намагаюся обрати найнадійніші варіанти, грати прагматично. Мабуть, якщо ти ставиш на велику кількість матчів, то це правильний підхід. Як зібрати експрес з хорошим загальним коефіцієнтом.
– Попани люблять збирати експреси з перемог фаворитів з 20 матчів. Чи бачиш ти перспективи такої «стратегії»? І яке загалом у тебе ставлення до експресів?
– Збирати перемоги 20 фаворитів – це, на мою думку, не дуже цікаво з точки зори самої гри. Загалом, експреси мені подобаються, тут є стратегічний елемент, який робить процес більш захоплюючим.
– Чи реально, на твою думку, робити ефективні ставки, виходячи лише зі статистики? Чи перегляд матчів залишається на першому місці?
– Я не пробував, в мене немає такого досвіду. Можливо, хтось так робить, але все-таки вважаю, що дивитися матчі бажано. Мати хоча б якийсь досвід та уявлення про те, на що ставиш. Футбол – гра обставин, вона навіть не така тактична, як, наприклад, баскетбол. Цифри – це інструмент, який допоможе, але вони навіть не дають відповідей про те, що сталося в минулому. Що вже казати про майбутнє.
Якщо чемпіонат дограють, «Ліверпуль» стане чемпіоном. Якщо не дограють, то, думаю, йому віддадуть титул. Дуже велика різниця, а перекреслювати сезон не стануть.
– Як гадаєш, коли АПЛ повернеться? Що пише англійська преса?
– Від АПЛ залежить не так багато, лише гарантія виконання того, що буде вимагати керівництво країни. Головне – загальний стан з карантином, швидкість того, як зніматимуться обмеження. Думаю, важливим для всіх буде також досвід німців, які повинні повернутися у травні. Якщо їм все вдасться добре, то вони стануть прикладом. Розумію, що ситуація в кожній країні різна, але прецедент в конкретній сфері життя важливий. Хочуть повернутися у червні, але це може бути як початок, так і кінець місяця. І головне те, що це лише бажання. Все залежить від керівництва країни та ситуації загалом.
– Чи можуть виникнути проблеми з чемпіонством «Ліверпуля» в АПЛ?
– Можуть, але я би на це не поставив. Якщо чемпіонат дограють, «Ліверпуль» стане чемпіоном. Якщо не дограють, то, думаю, йому віддадуть титул. Дуже велика різниця, а перекреслювати сезон не стануть. З «Ліверпулем» якраз розібратися простіше, тут аргументовано сперечатися ніхто не стане. Куди складніше – з місцями в зоні Ліги чемпіонів та внизу таблиці.
– Чи допускаєш сценарій, за яким англійські команди знову виграють єврокубки?
– Звичайно, чому ні. Але зараз не можу це прогнозувати, тому що ми напевно не знаємо, коли та в якому форматі цей єврокубковий сезон закриють.
Є романтики-революціонери, які сподіваються, що нинішня криза знищить той малоприємний футбол еліт, які відірвалися від реального життя. Але куди більше постраждають саме слабші – і футбол навряд чи стане ближчим до людей.
– Якщо футбол незабаром таки повернеться, а графік поєдинків буде вкрай щільним, як це позначиться на прогнозуванні матчів?
– Дивно очікувати, що команди повернуться в тому самому стані, в якому пішли на карантин. Тобто, відразу спрогнозувати щось буде складніше, це точно. Але через пару тижнів в нас же буде певне уявлення. Не думаю, що відсутність глядачів залишить господарів без переваги. Подорожі в нових умов також можуть бути стресом, тому власний дім залишиться перевагою.
– Як загалом, на твій погляд, зміниться британський і загалом європейський футбол після карантину?
– Справа в тому, що ситуація може змінюватися. Може змінюватися ставлення до проблеми, як такої. Цього я спрогнозувати не можу аж ніяк. Безпосередньо зараз усе виглядає так, що певний час футбольні матчі проходитимуть без глядачів. Це те, що на поверхні. Який з цього висновок? В першу чергу, те, що фінансово постраждають ті, хто найбільш залежні від вболівальників, які приносять гроші на стадіон. І це не великі клуби, а клуби нижчих дивізіонів. Є романтики-революціонери, які сподіваються, що нинішня криза знищить той малоприємний футбол еліт, які відірвалися від реального життя. Але куди більше постраждають саме слабші – і футбол навряд чи стане ближчим до людей.
Втім, будемо сподіватися на краще.
Максим Колісниченко: «Досвід роботи в гральному бізнесі допомагає мені у прогнозуванні»
Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»
Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.
Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу