Страховка пари до ₽1500 от БК GGBet.ru

Промокод: BR1500

Отримати бонус

Кучухідзе: Політиканство – єдина перешкода регулюванню грального бізнесу

Владислав Стародубцев
Політолог-міжнародник Антон Кучухідзе закликав депутатів Верховної Ради не займатися політиканством, затягуючи процес легалізації азартних ігор, а діяти в інтересах держави.
Антон Кучухідзе

Антон Кучухідзе

«З 2009-го року політикани перетворили гральний бізнес у що завгодно, але тільки не в адекватну сферу економічного життя держави, як це відбувається в розвинених європейських країнах на кшталт Італії, Німеччини, Великобританії, або ж в США.

У 2009-му році заради політичного піару, влада ініціювала «заборону» грального бізнесу в Україні. Що найдивніше: після «закриття» грального бізнесу тодішній прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила, що, по суті, ніякої заборони не відбулося і посилилася тінізація цієї сфери, народився цілий корупційний тигр, країна ж втрачала доходи протягом 12 років, а співробітники цієї сфери – робочі місця і зарплату.

Чи змінилося щось у 2020-му році? Однозначно, що так, але політиканство залишилося. На рівні влади: у Президента Зеленського і нинішньої влади абсолютно правильна продержавна позиція: гральний бізнес повинен бути легалізований і нехай наповнює бюджет країни. 

А ось політиканство залишилося, наприклад, у «Батьківщини». Їхня лідерка «заборонила» цю сферу, потім визнала, що рішення 2009-го року призвело до посилення корупції, і зараз ці ж люди, які перебувають в опозиції, розповідають і уповільнюють якраз таки процес легалізації грального бізнесу. Де ж ви, панове, були чесними у 2009-му році, коли визнали, що ваше рішення не привело ні до чого хорошого, або коли сьогодні знову заради політичного піару блокуєте процес легалізації грального бізнесу та наповнення грошима бюджет країни? Очевидно, що і тоді, і сьогодні фракція Юлії Тимошенко керується суто політичними інтересами, ніж державними.

Політиканству нарешті повинен настати кінець, і має відбутися реальна детінізація грального бізнесу. Критики багато говорять, що не потрібно порівнювати з західноєвропейським досвідом процеси, пов’язані з гральним бізнесом.

Ок, давайте критикам завдамо удару по їх же логіці: розглянемо процес існування грального бізнесу в більш консервативних суспільствах країн СНД.

Білорусь. Гральний бізнес визнаний державою одним з найбільш важливих секторів економіки. У 2016-1017 рр. держава Білорусь констатувала, що «за розміром сплачених податків до бюджету організатори азартних ігор республіки перевершують деякі великі види економічної діяльності».

Варто зазначити, що доходи від грального бізнесу з того часу постійно зростають. Якщо у 2015-му році дохід від азартних ігор склав близько $98 млн, у 2017-му році – $ 21,9 млн, у 2018-му – $ 23,1 млн.

Для порівняння: в бюджеті України на 2020-й рік прописана графа доходів від грального бізнесу в розмірі понад 4 млрд грн, доларовий еквівалент дорівнює 148 млн (за курсом 27), хоча варто враховувати й розміри ринків, очевидно, що вони – різні.

Грузія. Тут гральний бізнес легалізований на зорі 90-х. Ця країна, по максимуму, використовує 2 ключові чинники:

  1. Легкість ведення бізнесу – 4-5 годин, і ви отримуєте всілякі дозволи, щоб стати офіційним оператором азартних ігор;
  2. Географічна близькість до Близького Сходу, де офіційно гральний бізнес заборонений.

Користуючись цими двома чинниками в країну йде солідна сума доходів. За даними Transparency International Georgia за 2015-й рік, сфера азартних ігор визнано як «добре організована індустрія, яка вносить важливий внесок в економіку країни».

За даними державних служб Грузії, у 2017-му році загальний обіг грального ринку склав $ 2,2 млрд (в Україні ж обіг тіньового грального ринку у 2018-му році становив понад $ 1 млрд), а у 2018-му році, держава Грузія отримала від грального бізнесу доходів у розмірі понад $ 130 млн.

Крім забезпечення стабільності доходів від грального бізнесу в бюджет і залучення на свій ринок гравців з Туреччини, Азербайджану та інших країн, особливо з Близького Сходу, правильна державна політика дозволила залучити західні інвестиції: на початку 2019-го року британська компанія Paddy Power Betfair прийняла рішення розширити свою діяльність на регульованому грузинському гральному ринку, і придбала 51% акцій оператора Adjarabet за $ 131 млн. Інвестиції від західних компаній – це показник насамперед довіри до грузинського правового поля. Ефективний контроль держави призводить і до таких речей, а не як люблять розповідати в Україні до посилення одноруких бандитів.

Казахстан. Всупереч тому, що традиційно в ісламі негативне ставлення до азартних ігор, в цій країні, де понад 70% населення є мусульманами, азартні ігри дозволені.

Також варто додати й той факт, що згідно з соціологічними дослідженнями казахської DAMU Research Group (червень 2019-го року) понад 67% казахів не вважають азартні ігри корисними. Але у державної влади вистачає мудрості не займатися політиканством, як це люблять в Україні, і все ж держава контролює гральний бізнес всупереч усьому емоційному, і на користь всьому прагматичному.

Згідно з даними різних ЗМІ, дохід держави від операторів азартних ігор у 2017-му році склав 11,7 млрд тенге (більше $ 41 млрд), у 2018-му році – 26,8 млрд тенге (більше $ 68 млрд).

Звичайно ж порівнювати прямі кореляції ринків – це не зовсім коректно.

Очевидно, що азарт – це невіддільна частина людської природи, яку не викоренити. Відповідно державі як інституту влади потрібно бути не політиканом, а прагматиком, і тоді чутливі економічні сфери не будуть приносити шкоди суспільству, і бюджет країни буде наповнюватися.

Потрібно керуватися не емоціями та рівнем рейтингів, як українські політикани це роблять, а прагматизм – наше все.

Якщо маленькій Грузії вдається заробляти легально майже $ 140 млн від азартних ігор і залучати західних інвесторів, то очевидно, що й Україні вдасться в рази, а то й в десятки разів, більше заробити в даному сегменті. У нашій країні, єдина перешкода адекватному регулюванню грального бізнесу – це політиканство», – написав Кучузідзе у власному блозі на порталі «Українські новини»

Чи можливо в Україні створити Лас-Вегас: думка економічного аналітика

Економіст розповів, хто насправді заробляє на тіньовому гральному бізнесі

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Сповіщення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Сповіщення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати сповіщення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати сповіщення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

РБ рекомендує грати тільки в перевірених конторах.
Вас буде перенаправлено на сайт
Перейти на сайт