Назви британських заїздів часом виглядають вельми головоломно. Здається, розібратися у них нереально, поки не вивчиш мову Шекспіра як рідну. Насправді, для того щоб орієнтуватися у скачках, досить вивчити кілька ключових слів.
Скачки у Британії бувають двох типів – гладкі (flat) та бар’єрні (jumps). Рисисті забіги, коли коня запрягають у коляску, на серйозному рівні тут не практикуються, і ставки на них не приймають.
У гладких заїздах скакуни зазвичай починають виступати у віці двох років, до бар’єрних скачок приступають у 3-4 роки. Яка ж дорога приводить коней до Епсомського Дербі або Челтнемського фестивалю?
Кар’єра коней у гладких заїздах зазвичай починається зі скачок maiden. Цей термін перекладається як «дівчина». Maiden означає, що кінь ще жодного разу не перемагав. Скакуни можуть виступати у «мейденах» необмежену кількість разів. Комусь вдається виграти відразу, менш здібні «ходять у дівчатах» місяцями і навіть роками. Призові у таких скачках невисокі – дві-три тисячі фунтів.
Здобувши перемогу у стрибку maiden – або здійснивши кілька таких заїздів без перемог, але погано-бідно довівши свою профпридатність – скакуни переводяться у гандикапи (handicap). Це найпопулярніший вид скачок.
У гандикапі кожен кінь отримує певне вагове навантаження. Це допомагає зрівняти шанси учасників. Хто найталановитіший – тому і найбільше ваги. Кращий скакун з найбільшим навантаженням завжди йде у карті заїзду під номером 1. А далі – по низхідній. Кінь на останній сходинці списку несе найнижчий вагу – і вважається найменш здатним.
Деякі гравці, до речі, ставлять виключно на перші кілька номерів у гандикапі. І ця стратегія цілком працює. А ось коні з останніх рядків виграють не так часто.
Гандикапи діляться на шість класів. Перший клас (Class 1) – найвищий, це найякісніші коні. Шостий клас (Class 6) – найнижчий. Кінь може почати з низьких класів гандикапу і поступово дертися вгору.
Class 1 – це вершки британських заїздів. Це ті самі скачки, які дивиться і обговорює вся країна, на які робляться найбільші ставки.
Що цікаво, всередині Class 1 теж є своя «драбинка». Перший клас ділиться на скачки Listed, Group 3, Group 2 і Group 1.
Заїзди рівня Listed – перехідний етап від простих гандикапів до престижних скачок Group 1, 2 та 3. Засвітитися в таких стрибках – почесно для будь-якого скакуна і багато говорить про його таланти. А якщо будеш перемагати у Listed, то проб’єшся в заїзди рівня Group і будеш вигравати сотні тисяч фунтів.
Скачки рівня Group 1 – вершина піраміди. Це Епсомське Дербі, деякі заїзди серії Royal Ascot і т.д. Скачки Group 2 і Group 3 рівнем трохи нижче, але теж вкрай престижні, і призові в них вельмі щедрі.
Отже, ось вона, доріжка коня в гладких скачках: maiden => handicap => Listed => Group 3 => Group 2 => Group 1. Звичайно, рідко у кого в кар’єрі бувають всі етапи. «Стеля» більшості коней – гандикапи середніх класів. А вундеркінди можуть перескочити з «мейденів» відразу до Class 1.
У бар’єрних скачках картина схожа. Як і в гладкій серії, тут теж більшість заїздів – гандикапи, і вони діляться на шість класів. Тут теж є скачки «maiden» та «Listed». Ну а для заїздів найвищого рівня в бар’єрних скачках замість слова «Group» використовується «Grade». Найвищий рівень британських бар’єрних заїздів – Grade 1.
У назві бар’єрної скачки обов’язково будуть слова hurdle або chase. Ці терміни говорять про типи перешкод. Hurdle – низький хисткий парканчик до метра заввишки. Chase – стрибки з високими твердими бар’єрами, відома як «стіпльчез».
Єдиний виняток із правила «або hurdle, або chase» – категорія National Hunt Flat Race. Це гладкі стрибки в рамках бар’єрної серії – підготовчий заїзд для початківців. Такі стрибки проводяться на бар’єрних іподромах в обхід перешкод, як правило, під кінець скакового дня.
Тим, хто хоче ставити на бар’єрні скачки, корисно також знати слова novices та beginner. Так позначаються новачки, ті, у кого мало досвіду – чи мало перемог – у скачках певного типу. У Британії та Ірландії багато скачок novices hurdle, а також beginners/novices chase.
Приблизний шлях коня в бар’єрних заїздах виглядає так: NH Flat Race => maiden/novices/beginner => handicap => Listed => Grade 3 => Grade 2 => Grade 1. Знову ж, рідко хто проходить абсолютно всі етапи.
І ще кілька слів, які допоможуть зорієнтуватися. Якщо в назві скачок є слово fillies або mares – це заїзд тільки для кобил. Слова apprentice і conditional вказують на те, що в стрибку беруть участь тільки початківці жокеї.
У 2015 році на іподромах Британії будуть розіграні найбільші призові в історії країни: у цілому більше 130 мільйонів фунтів. Тисячі фунтів – у «мейденах», десятки тисяч – у гандикапі середнього рівня, сотні тисяч і мільйони – у заїздах першого класу.
Ну а якими будуть ваші особисті «призові» від ставок на скачки – залежить від обраної стратегії. Про правила і хитрощі ставок на коней поговоримо в майбутніх статтях!
Читайте також про 5 неймовірних виграшів у ставках на скачки та інтерв’ю Жанни Зайцевої, коментатора скачок з Великобританії, про ставки на кінські перегони в Сполученому Королівстві: ставки на скачки у Британії – як заробляють профі, чи є договірні скачки, історії з життя.