Кінські скачки: що потрібно знати, перш ніж починати робити ставки?

Жанна Зайцева

Назви британських заїздів часом виглядають вельми головоломно. Здається, розібратися у них нереально, поки не вивчиш мову Шекспіра як рідну. Насправді, для того щоб орієнтуватися у скачках, досить вивчити кілька ключових слів.

Розбираємося в термінології ставок на кінські скачки

Розбираємося в термінології ставок на кінські скачки

Скачки у Британії бувають двох типів – гладкі (flat) та бар’єрні (jumps). Рисисті забіги, коли коня запрягають у коляску, на серйозному рівні тут не практикуються, і ставки на них не приймають.

У гладких заїздах скакуни зазвичай починають виступати у віці двох років, до бар’єрних скачок приступають у 3-4 роки. Яка ж дорога приводить коней до Епсомського Дербі або Челтнемського фестивалю?

Кар’єра коней у гладких заїздах зазвичай починається зі скачок maiden. Цей термін перекладається як «дівчина». Maiden означає, що кінь ще жодного разу не перемагав. Скакуни можуть виступати у «мейденах» необмежену кількість разів. Комусь вдається виграти відразу, менш здібні «ходять у дівчатах» місяцями і навіть роками. Призові у таких скачках невисокі – дві-три тисячі фунтів.

Здобувши перемогу у стрибку maiden – або здійснивши кілька таких заїздів без перемог, але погано-бідно довівши свою профпридатність – скакуни переводяться у гандикапи (handicap). Це найпопулярніший вид скачок.

У гандикапі кожен кінь отримує певне вагове навантаження. Це допомагає зрівняти шанси учасників. Хто найталановитіший – тому і найбільше ваги. Кращий скакун з найбільшим навантаженням завжди йде у карті заїзду під номером 1. А далі – по низхідній. Кінь на останній сходинці списку несе найнижчий вагу – і вважається найменш здатним.

Деякі гравці, до речі, ставлять виключно на перші кілька номерів у гандикапі. І ця стратегія цілком працює. А ось коні з останніх рядків виграють не так часто.

Гандикапи діляться на шість класів. Перший клас (Class 1) – найвищий, це найякісніші коні. Шостий клас (Class 6) – найнижчий. Кінь може почати з низьких класів гандикапу і поступово дертися вгору.

Class 1 – це вершки британських заїздів. Це ті самі скачки, які дивиться і обговорює вся країна, на які робляться найбільші ставки.

Що цікаво, всередині Class 1 теж є своя «драбинка». Перший клас ділиться на скачки Listed, Group 3, Group 2 і Group 1.

Заїзди рівня Listed – перехідний етап від простих гандикапів до престижних скачок Group 1, 2 та 3. Засвітитися в таких стрибках – почесно для будь-якого скакуна і багато говорить про його таланти. А якщо будеш перемагати у Listed, то проб’єшся в заїзди рівня Group і будеш вигравати сотні тисяч фунтів.

Скачки рівня Group 1 – вершина піраміди. Це Епсомське Дербі, деякі заїзди серії Royal Ascot і т.д. Скачки Group 2 і Group 3 рівнем трохи нижче, але теж вкрай престижні, і призові в них вельмі щедрі.

Отже, ось вона, доріжка коня в гладких скачках: maiden => handicap => Listed => Group 3 => Group 2 => Group 1. Звичайно, рідко у кого в кар’єрі бувають всі етапи. «Стеля» більшості коней – гандикапи середніх класів. А вундеркінди можуть перескочити з «мейденів» відразу до Class 1.

У бар’єрних скачках картина схожа. Як і в гладкій серії, тут теж більшість заїздів – гандикапи, і вони діляться на шість класів. Тут теж є скачки «maiden» та «Listed». Ну а для заїздів найвищого рівня в бар’єрних скачках замість слова «Group» використовується «Grade». Найвищий рівень британських бар’єрних заїздів – Grade 1.

У назві бар’єрної скачки обов’язково будуть слова hurdle або chase. Ці терміни говорять про типи перешкод. Hurdle – низький хисткий парканчик до метра заввишки. Chase – стрибки з високими твердими бар’єрами, відома як «стіпльчез».

Єдиний виняток із правила «або hurdle, або chase» – категорія National Hunt Flat Race. Це гладкі стрибки в рамках бар’єрної серії – підготовчий заїзд для початківців. Такі стрибки проводяться на бар’єрних іподромах в обхід перешкод, як правило, під кінець скакового дня.

Тим, хто хоче ставити на бар’єрні скачки, корисно також знати слова novices та beginner. Так позначаються новачки, ті, у кого мало досвіду – чи мало перемог – у скачках певного типу. У Британії та Ірландії багато скачок novices hurdle, а також beginners/novices chase.

Приблизний шлях коня в бар’єрних заїздах виглядає так: NH Flat Race => maiden/novices/beginner => handicap => Listed => Grade 3 => Grade 2 => Grade 1. Знову ж, рідко хто проходить абсолютно всі етапи.

І ще кілька слів, які допоможуть зорієнтуватися. Якщо в назві скачок є слово fillies або mares – це заїзд тільки для кобил. Слова apprentice і conditional вказують на те, що в стрибку беруть участь тільки початківці жокеї.

У 2015 році на іподромах Британії будуть розіграні найбільші призові в історії країни: у цілому більше 130 мільйонів фунтів. Тисячі фунтів – у «мейденах», десятки тисяч – у гандикапі середнього рівня, сотні тисяч і мільйони – у заїздах першого класу.

Ну а якими будуть ваші особисті «призові» від ставок на скачки – залежить від обраної стратегії. Про правила і хитрощі ставок на коней поговоримо в майбутніх статтях!

Читайте також про 5 неймовірних виграшів у ставках на скачки та інтерв’ю Жанни Зайцевої, коментатора скачок з Великобританії, про ставки на кінські перегони в Сполученому Королівстві: ставки на скачки у Британії – як заробляють профі, чи є договірні скачки, історії з життя.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?