Тим, хто цікавиться ставками, завжди варто шукати шляхи розвитку, і один з них – читання книг. «Рейтинг Букмекерів» розповідає про 7-м книг, які будуть корисними тим, хто займається грою на ставках і робити прогнози на спорт.
1.«Обдурені випадковістю»/Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets (Нассим Ніколас Талеб, 2001)
Ця книга вийшла у 2001-му і з тих пір тричі перевидавалася. Вона була переведена на 20 мов і розійшлася по світу більш ніж мільйонним тиражем.
Колишній викладач Оксфордського та Массачусетського університетів, нині почесний професор ризик-аналізу у Політехнічному інституті Нью-Йоркського університету Нассім Ніколас Талеб ніколи не отримає нагороду за свій стиль письма, який у кращому випадку можна назвати досить колючим, а у гіршому – зарозумілим. Однак про його недоліки як письменника забуваєш, коли справа доходить до суті творів. «Обдурені випадковістю: прихована роль шансу у житті і на ринках» блискуче розкриває те, наскільки ми страждаємо від своєї нездатності визначити ймовірність події, і як ця слабкість проявляється.
Талеб розглядає проблему з точки зору працівника фінансової індустрії, але торговців фондової біржі легко можна замінити на гравців на ставках, і ви зрозумієте, наскільки легко у прогнозуванні сплутати удачу зі знанням справи.
Талеб у своїх викладках використовує теорію ймовірностей, основні статистичні дані і поведінкові упередження разом з неабиякою часткою поблажливості до людського розуму – такий його спосіб. Талеб навіть не знає, яке широке коло проблем він охоплює, але його публікація не могла бути більш своєчасною, враховуючи чіткий зв’язок цих питань з фінансовим крахом 2008 року, наслідки якого відчуваються до цих пір у всьому світі.
У своєму творі Талеб оперує багатим досвідом. На його користь як прогнозиста говорять його пророчі попередження і багатство. Він використовує одне зі своїх власних умов успіху – у будь-якій діяльності треба мати «броню».
Ця книга не містить переможні стратегії або методи прогнозування – у ній можна знайти експертні думки щодо аналізу ризику. Одна з основних думок: важливо не довірятися повністю експертам і правильно оцінювати власну здатність аналізувати.
У Росії переклад книги випущений видавництвом «Манн, Іванов та Фербер».
2.«Думай повільно… Вирішуй швидко»/Thinking, Fast and Slow (Даніель Канеман, 2011)
Даніель Канеман – лауреат Нобелівської премії з економіки (2002). Це перший не економіст, який отримав цю нагороду. У своїх роботах Канеман спирається на психологічні методики.
Центральна теза книги – це розділення двох видів мислення. «Система 1» – мислення швидке, інстинктивне і емоційне. «Система 2» – повільне, більш дорадче і логічне. Книга окреслює упередження, пов’язані з кожним з цих типів мислення. В ній висвітлюються результати десятиліть наукових досліджень, що демонструють, що люди надають дуже велике значення людському судженню.
У 2012-му книга була визнана Національною академією наук США кращою книгою 2011-го року.
Російськомовне видання цієї книги належить видавництву АСТ.
3.«Сигнал та шум»/The Signal and the Noise: Why Most Predictions Fail – but Some Do not (Нейт Сільвер, 2012)
Ця книга не тільки про ставки, вона містить цінну інформацію про навичку, яка має важливе значення для успішної гри на ставках – можливість прогнозування. Книга перекладена на 7 мов.
Нейт Сільвер, на думку багатьох – обличчя сучасного прогнозування. Він здобув славу після того, як у 2012-му правильно передбачив результати президентських виборів в кожному окремому штаті США. Але більшою мірою він присвятив себе бейсбольній аналітиці.
З «Сигналу та шуму» вийшов підручник з теорії ймовірностей і ризику. Книга пояснює, чому, незважаючи на гори даних у таких областях, як землетруси, виверження вулканів, фінансові системи, можливість правильного прогнозування у цих сферах залишається дуже обмеженою, і досвід в значній мірі невдалий. Але є й зворотні приклади – укладачі прогнозів погоди та деякі інші. Сільвер розкриває секрет їхнього успіху.
4.«Рівняння успіху: придбання майстерності та удачі у бізнесі, спорті та інвестиції»/The Success Equation (Майкл Мобуссін, 2012)
Майкл Мобуссін – глава департаменту стратегічного планування фінансового конгломерату Credit Suisse.
Чому зараз ніхто не може виграти дві Ліги чемпіонів поспіль, хоча на зорі існування турніру «Реал Мадрид» виграв КЄЧ 5 разів поспіль?
Відповідь, судячи з Мобуссіна, полягає у тому, що він називає «парадоксом майстерності».
Без сумніву, за останні 50 років спортсмени додали в майстерності. Поставте «Реал» з 50-х у сучасну групу ЛЧ, і він міг би програти всі матчі. Якщо спортсмени стали сильнішими, як змінилася роль удачі?
У той час як рівень навичок у цілому підвищився, їх пропорція залишається приблизно тією ж. Зростав рівень нападників, і зростав рівень захисників. Якщо середній рівень навичок поліпшується, відмінність між найсильнішим і найслабшим зменшується. Як наслідок, роль удачі збільшується. Детальніше про це – у книзі.
5.«Антикрихкість»/Antifragile: Things That Gain from Disorder (Нассим Ніколас Талеб, 2012)
«Антикрихкість» – книга Талеба, яка найбільш наближена до беттингу.
Він вводить поняття «Антикрихкість», яке пояснює наступним чином: «Деякі речі мають зиск від потрясінь, вони процвітають і ростуть при впливі факторів випадковості, безладу і стресу, любові, пригоди, ризику і непевності. Незважаючи на широке поширення цього явища, немає слова, прямо протилежного слову «крихкість». Назвемо його «Антикрихкість». «Антикрихкість» не просто чинять опір обставинам, вона стає краще».
За Талебом, «Антикрихкість» – це не тільки можливість реагувати на навколишні негативні фактори, але й удосконалювати себе під їх впливом. З точки зору беттингу, висновок можна зробити такий: не потрібно «вибирати» ставку, треба її «підбирати».
Переклад видання Росії видавництвами «Азбука-Аттікус» («КоЛібрі»).
6.«Торгуючи базами: Уолл-стріт, азартні ігри і бейсбол»/Trading Bases (Джо Пета, 2013)
Які фактори важливі у грі, і наскільки вони важливі? Враховуючи кількість доступної статистики, як ми вимірюємо ступінь впливу стартових складів? Що у такому випадку «удача»? Книга Джо Пети намагається відповісти на ці питання.
Пета працював на Уолл-стріт. Він був великий шанувальник бейсболу. На початку 2011-го року він втратив роботу на Уолл-стріт. Будучи безробітним, він розробив систему ставок на бейсбол на основі зрізу метричних даних і визначення того, які команди переоцінені/недооцінені. За підсумками першого року гри за допомогою своєї стратегії Пета домігся прибутку у 41%. Книга розповідає не тільки про саму стратегію, а й про сумніви і складнощі Пети під час її складання.
7.«Чарівники ринку. Інтерв’ю з топ-трейдерами»/Market Wizards (Джек Швагер, 1989)
Книга складається з чотирьох основних частин, складених з інтерв’ю з успішними трейдерами у широкому діапазоні ринків. Інтерв’ю містять суміш фактів про кар’єру інтерв’юйованих, їхню філософію, а також багато комічних ситуацій зі світу трейдингу.
Після кожного інтерв’ю Швагер підсумовує те, що, як він вважає, було ключовими даними, які слід запам’ятати з інтерв’ю з кожним учасником.
Книга також містить п’яту частину: вона присвячена психології трейдингу. І є два додатки на тему основних принципів трейдингу.
У цілому в цій книзі йдеться про те, що трейдинг – це ніяка не магія і не диво. Це – дисципліна, пошук і розробка свого методу, віра в результат своєї системи, переконаність у необхідності ризику і вміння відрізняти важливі фактори від другорядних.
Діліться, що ви вже читали, які враження і що порадите ще прочитати?