Ґрунтовий сезон у календарі АТР поступово займає час і простір. «Рейтинг Букмекерів» в аналітичному матеріалі виділив стратегії для ставок на ґрунтові матчі та звернув увагу на головних фаворитів майбутніх великих змагань.
Ґрунтове покриття дуже часто ставало каменем спотикання для багатьох провідних тенісистів світу, які блискуче грали на інших поверхнях. Саме з цієї причини перемога на Ролан Гаррос цінується більше, ніж тріумф на Australian Open або ж US Open.
Найяскравіший тому доказ – Піт Сампрас. За тривалу тенісну кар’єру американець виграв чотирнадцять турнірів «Великого Шолома», проте так і не зміг дійти до фіналу Відкритого чемпіонату Франції.
До цього варто також додати, що Сампрас очолював рейтинг професійних тенісистів цілих 286 тижнів.
З чинних гравців лише двоє зуміли виграти всі чотири турніри «Великого Шолома». Ні для кого не секрет, що це Роджер Федерер і Рафаель Надаль. Всього ж таких тенісистів шість.
Для успішного виступу на ґрунті необхідні витривалість і міцні нерви, оскільки розіграші на ґрунті можуть тривати кілька хвилин.
Цьому сприяє швидкість, з якою м’яч відскакує від корту. Зрозуміло, на ґрунті вона набагато нижча, ніж на харді або на траві.
Тому що їм з самого дитинства тренери прищеплюють витривалість, навантажуючи фізичними вправами. Тому іспанців дуже мало серед юніорів. Грати в теніс дітей в Іспанії вчать в другу чергу.
Подивіться на Рафаеля Надаля, який у перші кілька років професійної кар’єри громив усіх. Він привніс у гру щось нове, підняв планку витривалості на небачений досі рівень. Більшість людей обговорювало пересування Надаля кортом, його фізичну міць, а не його продумані і чіткі розіграші.
Коли він вже отримав можливість мислити самостійно і позбувся тиску тенісної школи, у грі Рафи почали з’являтися несподівані ходи, він став частіше виходити до сітки, кидати укорочені.
Таких гравців дуже багато. Алекс Корретха, Альберт Коста, Карлос Мойя, Хуан Карлос Ферреро. Всі вони довго і успішно виступали на ґрунті, і лише Мойї вдалося проявити дещицю універсальності, яку він передав Рафаелю Надалю.
Найцікавіше на ґрунті починається тоді, коли один проти одного виходять два майстерні іспанці. Вкрай рідко зустрінеш, щоб їх матч не вийшов затяжним. Якщо ставка на «верховий» матч не зіграє, ризик буде зрозумілим, оскільки навіть іспанцям дуже складно зберігати повну концентрацію в матчі, що триває більше двох годин.
Якщо ж ґрунтовий тенісист зустрічається з середняком вперше, що дуже часто буває в перших колах, то сміливо можна спробувати поставити на два сети.
Середнякам необхідно чимало часу для того, щоб адаптуватися до стилю гри іспанців або аргентинців на піску, а такі гравці, як Хуан Мартін дель Потро або Давид Феррер, який можуть потужно пробити, цього часу ніколи не дадуть.
Календар АТР пропонує лише три турніри серії Masters на ґрунті. Це – Монте-Карло, Мадрид і Рим. Рафаель Надаль не перший рік скаржиться на те, що ґрунтових турнірів набагато менше. Він, звісно, у чомусь має слушність, але всі чудово розуміють справжню причину скарг іспанця.
Торік на турнірі у Монте-Карло виграв Станіслас Ваврінка, в Мадриді панував Рафаель Надаль, а у Римі – Новак Джокович. Цього року все може змінитися. Ваврінка показує не той теніс, який може принести йому титул Masters, а те, що Надаль творить на корті, відомо лише йому.
Враховуючи це, думаю, майбутні три турніри серії Masters розіграють Новак Джокович і Роджер Федерер.
Турнір у Монте-Карло, до речі, почнеться вже наступного тижня, 12-го квітня. Для любителів статистики варто додати, що Надаль виграв в Монте-Карло вісім разів поспіль.
Зараз на головній сторінці офіційного сайту Відкритого чемпіонату Франції висить фотографія Рафаеля Надаля з питанням «Чи зможе король ґрунту зберегти корону?».
Цього року, я вважаю, у Новака Джоковича кращі шанси за останні роки виграти цей «бісів» турнір.
Проте чи дозволить цьому статися Надаль? Або ж іспанець знову буде ховати єхидну посмішку за скромною та сльозами.
Ні, я в жодному разі не намагаюся недооцінити його заслуги. Я дуже поважаю Надаля за те, що він підняв теніс на новий рівень, за його бійцівські якості. Мені іспанець глибоко імпонує.
Спостерігаючи за діями Надаля в цьому сезоні, у мене склалося враження, що він, з вашого дозволу, Філонов. Я не помітив, щоб він викладався, намагався виграти.
Швидше за все, Рафа зробив ставку на Ролан Гаррос і зараз намагається пустити суперникам пил в очі.
Враховуючи досвідченість Дяді Тоні, не здивуюся, якщо Надаль знову виграє у Франції.
Сербському тенісисту варто присвятити окремий розділ в цьому матеріалі, оскільки я його вважаю наочним прикладом того, як не можна грати на ґрунтовому покритті. Він може перемогти на Ролані Гарросі цьогоріч, однак моя думка від цього залишиться незмінною.
Джокович, незважаючи на всю волю до перемоги, має великі проблеми з психічною стійкістю. Йому вдається взяти себе в руки наприкінці зустрічей, але до цього він через емоції робить багато помилок.
Чому Надаль спочатку вигравав у Джоковича? Все неймовірно просто. Ще не травмований іспанець міг невтомно носитися справа наліво і перебивати м’яч на половину корту серба, який на сьомому чи восьмому м’ячі посилав снаряд в аут. Така картина, до речі, спостерігалася не тільки на ґрунті.
Коли Надаль через травми не зміг стабільно перебивати м’яч, він почав закономірно програвати на інших покриттях.
На ґрунті же Рафа зберіг над Новаком психологічну перевагу, що проявляється виключно на Відкритому чемпіонаті Франції.
Ви колись запитували себе, чому Джокович може спокійно виграти у Надаля, скажімо, у Монте-Карло і з тріском програти у Парижі?
Психологічні бар’єри, на відміну від фізичних, дуже складно подолати. Це буває під силу лише лічених тенісистам.
Складовою частиною успішних ставок на теніс повинна бути інформованість про поведінку гравців на корті, про національність гравців, оскільки вболівальники люблять діяти чужим на нерви. Варто також враховувати здатність тенісистів задавити суперників авторитетом.