Стартував 1-й тур форуму в Німеччині, в якому по черзі розберемо матчі третього, четвертого й п’ятого ігрових днів. Придивляємось до викладок статистики, котру міксуватимемо з опціями бігмаркетів.
Польща – Нідерланди
Втрати поляків перед стартом форуму є колосальними з точки зору кадрового потенціалу. Левандовські, Мілік і Свидерський отримали травми різного ступеня в товариських зустрічах, у зв’язку з чим коефіцієнт на успіх Нідерландів моментально став просідати.
Склад «помаранчевих» у всіх лініях виглядає переконливо, без прогалин. У кожній з ліній є свій лідер, тоді як результати контрольних поєдинків у червні місяці утверджують на думці, що підопічним Кумана вдасться втілити бажане в дійсне. Починаючи з березня Нідерланди поступилися лише Німеччині (1:2), при цьому із дзеркальним рахунком 4:0 обігравали Шотландію, Канаду та Ісландію.
Окрім банальної і прагматичної ставки на успіх фаворита, хотілося б загострити увагу на опції фолів. Вочевидь, що Польща матиме проблеми з креативом попереду, з просуванням м’яча у фінальну третину, тоді як сам стиль «кадри» – в’язкий, силовий. Більшою мірою, Зелінський і компанія гратимуть на руйнування гри суперника, ніж думати про творення.
Спираючись статистику, пригадуємо, як стартували поляки на ЧС-2022, з двох поєдинків через верх за фолами (30 й 33). У стикових зустрічах проти Уельса також оформили загальний верх (30), а у відбірковому циклі пробивали «ТБ» за даним ігровим елементом у дуелях із прямими конкурентами у особі Чехії, Албанії (двічі) і Молдови – 29, 32, 29 та 35. Нідерланди також грають агресивно по відношенню до суперника й в якості прикладу приведемо матчі кваліфікації проти Франції і Греції, де у всіх чотирьох дуелях «помаранчеві» перебивали опонента за порушеннями (14:12, 14:9, 15:12, 12:10).
Сербія – Англія
На форумі в Німеччині від сербів варто чекати приблизно того ж, що і на чемпіонаті світу в Катарі – величезної переваги над суперниками за кількістю порушень. Піднімаємо статистику групового етапу дворічної давності й фіксуємо наступні цифри за фолами проти Бразилії, Камеруну і Швейцарії – 12:7, 13:8, 18:13.
Стиль балканців не зміниться бодай в тому, що федерація футболу Сербії не наважилася звільнити Драгана Стойковича за провальний мундіаль. Тактика даного фахівця прямолінійна як трамвай. По сьогоднішній день серби не вміють якісно позиційно атакувати, переводячи акцент на фланги і кроси, розраховуючи скористатися перевагою в антропометрії.
Англія – найнизовіша збірна за фолами на форумі. Якщо брати відрізок за останні півтора роки, починаючи з ЧС-2022, в середньому за поєдинок «три леви» порушують правила 9.05 разів, тоді як на собі збирають 12.2 фоли. Дві крайні контрольні зустрічі проти боснійців та ісландців виступають в якості наочного прикладу – 7:16 й 4:9 відповідно, так само як і з бразильцями в березні різниця в плані порушень була суттєвою на користь опонента – 11:19.
У відборі англійці поступалися за фолами Україні (7:11, 9:12), Італії (8:15, 6:13), Мальті (5:12), так само як і в чотирьох матчах із п’яти на форумі в Катарі британці демонстрували низькі цифри за порушеннями – 9:14, 9:15, 9:16, 10:14. Завдання сербів у майбутньому поєдинку – максимально скувати зоряний півзахист «трьох левів», що трансформується у перевагу балканців за вищезгаданим статистичним показником.
Румунія – Україна
Чим відрізняються «жовто-сині» під керівництвом Реброва, так це вмінням дивувати як з точки зору результату по ходу гри, так і своєю манерою перебудовуватись у складних ситуаціях. При наявному коучі Україна тактично варіативна, здатна підлаштовуватися як під суперника, так і зіграти у свій футбол. В основному, у відбірному циклі ми бачили збірну, котра любить акцентувати увагу на контролі м’яча, моментально вступати в пресинг при втратах й грати у симпатичний, гострий, комбінаційний футбол.
Стиль румунів можна описати як авантюрний, де ризик має місце бути. «Курчата» вміють атакувати як через центр, так і розставляти акценти на користь флангів. На фоні суперників у відборі (Швейцарія, Ізраїль, Косово, Білорусь, Андорра) Румунія змогла вичавити максимум, скориставшись спадом тих самих швейцарців, але якщо говорити про великий турнір, позначатиметься індивідуальний рівень гравців поряд з багажем досвіду, якого у даної збірної не має.
З перших хвилин першим номером гратимуть саме українці, тоді як румуни оберуть приблизно ту ж саму тактику, що і проти Швейцарії, зі швидким переходом із оборони в атаку, при мінімумі передач досягаючи фінальної третини. В плані контролю м’яча, якщо перевести на статистичні цифри вищезазначений поєдинок проти «Наті», маємо 36:64 не на користь Румунії. Проти Ізраїлю і Косово сценарій повторювався – 38:62 й 40:60. А от Україна з позиції сили грала у стикових дуелях проти Боснії та Ісландії (66:34 і 60:40 відповідно). Чекаємо на схожу картину і на форумі в матчі №1.
Португалія – Чехія
В плані наявності топових виконавців в атаці і середній ланці, Мартінес має величезну перевагу практично над усіма збірними турніру. Тільки Франція і Англія мають не менш зоряні лінії півзахисту і нападу. Конкретно варто виділити фланги «селесао», де небезпечними будуть і підключення захисників. Загалом, у португальців атакувати вміють усі за винятком воротаря.
Відносно чехів, наразі більше запитань, ніж відповідей по даній збірній. Відбір «чеський локомотив» провів зі змінним успіхом, проваливши ключовий поєдинок проти Албанії (поступившись лідируючій позиції), так само як і поза полем вистачало скандалів за участю окремо взятих гравців, котрих відраховували з команди. Найголовніший мінус даної збірної – відсутність досвідченого тренера. Іван Гашек далеко не той персонаж, який може похвалитися визначною кар’єрою коуча.
Важко уявити, за рахунок чого Чехія здатна зупинити атакуючий потенціал португальців. Двоматчева дуель у Лізі націй зразка дворічної давності все розставила по своїм місцям, де на «Жозе Алвеладе» у Лісабоні «селесао» взяли гору 2:0 завдяки голам Канселу і Гуєдеша у першій половині, тоді як у Празі, на «Фортуна Арені», Португалія познущалася над Шиком і компанією, оформивши клін-шит зусиллями Далота (дубль), Фернандеша і Жоти (4:0).
Результати кваліфікації до майбутнього Євро-2024 переконують в тому, що «селесао» – один із фаворитів форуму. Невгамовний Роналду мріє збільшити свій бомбардирський рахунок, Мартінес воліє взяти свій перший трофей на рівні тренера, так само як і більшість зірок стартового складу Португалії (включаючи Фернандеша) жадатимуть оформити дебютний титул в якості збірників. Вердикт виносимо на користь підвищеної результативності фаворита.