Чемпіонський бій UFC у легкій вазі, який покликаний стати заміною поєдинку Тоні Фергюсона з Хабібом Нурмагомедовим (останній відмовився від поїздки в США, передбачаючи офіційну заборону влади через пандемію коронавірусу), швидше за все, все таки відбудеться. Експерти БК Pinnacle розповіли, чого варто очікувати від майбутнього бою.
Спочатку поєдинок був запланований на 9 квітня, потім перенесений на 24 число, а згодом знову скасований. Трохи пізніше керівництво промоушену заявило, що зустріч все-таки відбудеться 9 травня на арені VyStar Veterans Memorial у Флориді, але без глядачів на трибунах.
Отже, 36-річному ветерану Тоні «Ель Кукую» Фергюсону доведеться вийти проти 31-річного Джастіна «Хайлайта» Гетжі. Ні в кого немає переваги ні в зрості (по 180 см), ні у вазі (по 70 кг), зате розмах рук Фергюсона викликає повагу – 194 см проти 178 см у його опонента.
На бій Тоні в середньому витрачає трохи більше десяти хвилин, в той час як Джастін обходиться приблизно вісьмома з половиною хвилинами. За точністю ударів ветеран поступається своєму менш досвідченому супернику (44% проти 55%). На даний момент Фергюсон – перший в рейтингу UFC, в той час як Гетжі розташовується на четвертому місці.
На сьогоднішній день американець Фергюсон є одним з найбільш вікових бійців (в топ-16 UFC старший за нього тільки Дональд Серроне). Завдяки 12 перемог поспіль (за що він заслужив три нагороди Performance of the Night) в UFC він вийшов на перше місце в рейтингу, і теоретична 13-а перемога зробить його серію рекордною серед легковаговиків, і однією з найтриваліших в історії UFC в цілому.
Що стосується кар’єри в ММА, тут у Тоні також все в повному порядку – 25 перемог в 28 поєдинках. Перерахуємо імена бійців, яким вдавалося перемогти практично непереможного «Ель Кукуя»: це американці Карен Дарабедян і Джеймс Тоні в 2009 році, і ще один представник США Майкл Джонсон в 2012 році. Відповідно, ось уже вісім років Фергюсон і тут не знає гіркоти поразок.
Гетжі провів лише шість боїв в UFC. Утім, якщо він почав з двох поразок (від Едді Альвареса і Дастіна Пор’є) в перших трьох сутичках, то продовжив блискуче – швидкі нокаути в поєдинках проти Джеймса Віка, Едсона Барбози і Дональда Серроне. У ММА на його рахунку 21 перемога в 23 боях.
Джастіну пророкують славу майбутнього ключового суперника Нурмагомедова і Конора МакГрегора, але поки до цього ще досить далеко. Бій стане дебютною зустріччю двох суперників, але «уколами» вони вже обмінялися. Тоні назвав «Хайлайта» «ніким з рекордом 4-2», а той, у свою чергу, заявив, що готовий битися з ким завгодно і перемогти.
На перемогу Фергюсона БК Pinnacle дає коефіцієнт 1,581, що робить його безумовним фаворитом сутички. Це становить близько 61% ймовірності перемоги. У свою чергу, котирування на Гетжі дорівнюють 2,51, що відповідає приблизно 39% ймовірності.
Цікаво, що ветеран був оцінений майже за середнім коефіцієнтом лінії закриття за останні його п’ять поєдинків – 1,51. При цьому він практично щоразу був фаворитом, крім поєдинку, який в підсумку виграв у Рафаеля дос Сантоса, коли ринок закрився з коефіцієнтом 2,29 з імовірністю перемоги 42,5% в порівнянні з 1,69 і 57,5% на суперника.
Протягом останніх п’яти боїв, де він був фаворитом, шанси Фергюсона скоротилися між відкриттям і закриттям лінії з середньою різницею в 0,11. Очевидно, що ті, хто ставлять на Тоні, можуть отримати більшу вигоду, розміщуючи свої ставки заздалегідь.
У випадку з Гетжі картина прямо протилежна: шанси його супротивників збільшувалися зі значною середньою різницею в 0,59. При цьому в останніх своїх п’яти сутичках Гетжі був фаворитом двічі та тричі – аутсайдером. Історично склалося так, що його шанси зменшувалися, коли він, як очікувалося, програвав, і збільшувалися в протилежному випадку.
На даний момент у Джастіна більше шансів на перемогу, ніж у багатьох недавніх суперників Фергюсона. Коефіцієнти, наприклад, нижчі, ніж у дос Сантоса (1,69), але вищі, ніж у Серроне (2,93), Кевіна Лі (3,39), Ентоні Петтіас (3,98) і Лендона Ванната (6,26). Можливо, частково на котирування впливає порівняння стилів суперників.
Тоні – апологет класичного стилю, однак, як і інші провідні бійці UFC його віку, у другій половині своєї кар’єри розробив універсальний стиль і здатний реагувати на зміни бою в міру його розвитку. З його останніх десяти перемог в ММА п’ять були здобуті сабмішнами, тричі ми були свідками того, як боєць-ветеран нокаутував свого супротивника, і дві перемоги були здобуті завдяки рішенням суддів.
Згідно зі статистикою, якщо у Фергюсона виходить контролювати бій, то він вважає за краще вести його в стійці. Він робить тільки 0,60 тейкдауна за 15 хвилин і проводить 89% своїх атак зі стійки. Коли ж поєдинок йде в партері, він часто вирішує спробувати зробити больовий або задушливий прийом замість того, щоб вимотати свого супротивника, в середньому у нього 1,49 спроб сабмішна протягом 15 хвилин.
Також Тоні володіє сильною ударною здатністю через значно більший розмах рук, ніж у Гетжі: 194 сантиметри проти 178. У результаті він почувається впевненіше в цьому компоненті. Однак, якщо підхід «Ель Кукуя» можна вважати агресивним, але в той же час тактичним, то тактика Гетжі невблаганна. 18 з його 21 перемоги в ММА були досягнуті нокаутом, і він завдає 8,50 ударів в хвилину в своїх боях UFC (в той час як Фергюсон тільки 5,51).
З огляду на величезну кількість атак, Джастін показує чудову точність ударів в 55%, чим знову перевершує Фергюсона з його 44%. Все це відбувається на тлі жахливого показника в 10,23 пропущених ударів в хвилину, що свідчить про його непохитну прихильність атакувальній техніці. Але, з іншого боку, показує, чому він зазнав двох поразок нокаутом в останніх своїх п’яти сутичках.
Джастін Гетжі також постійно підтримує боротьбу. Досі він іще не зробив спроби розіграти або підкоритися в своїх поєдинках UFC і брав участь тільки в одному бою ММА, який пройшов до самого кінця. Ще одна схожа характеристика зі своїм нинішнім опонентом полягає в тому, що він може похизуватися сильним захистом від ударів у 80% (77% у Фергюсона).
Як нам здається, результат бою безпосередньо залежить від витривалості Гетжі і його підготовки. Фергюсон готується до цього турніру з грудня минулого року, в той час як табір Гетжі припускав, що наступний його бій відбудеться тільки влітку. Таким чином, Фергюсон вийде більш підготовленим в цій парі, і напевне зможе протистояти початковому натиску Гетжі, намагаючись використовувати свою перевагу в розмасі рук, і буде атакувати з дистанції, щоб закласти основи для середнього і пізнього нокауту.
З іншого боку, якщо Гетжі встигне набрати форму, то бій має певний потенціал, щоб перерости в битву в стійці. Тоді переможцем може стати той із супротивників, хто «перестріляє» свого опонента.
Очевидні причини, чому Фергюсон є фаворитом поєдинку – у нього вищий рейтинг, він перебуває у кращій формі і повинен бути більш підготовленим. У той же час шанси Гетжі вищі, ніж у чотирьох з п’яти попередніх супротивників ветерана, і це цілком зрозуміло: зараз Джастін на піку, можливо, є одним з найталановітіших бійців в UFC і легко здатний видавати швидкі нокаути (як це сталося в його трьох останніх боях).
Отже, будь-які ставки тут повинні в першу чергу ґрунтуватися на формі Гетжі. Чим слабшою вона здається, тим більше це сприяє Фергюсону. Проте, якщо Гетжі увійде в восьмикутник в пристойній формі, то це може призвести до бою з рівними шансами.
Найвірогіднішим результатом поєдинку бачиться нокаут. Ми вже сказали, що якщо Фергюсон побачить проблеми з витривалістю у свого суперника, то він може підготувати себе до спроби нокауту, починаючи приблизно з третього раунду, дозволивши Гетжі втомитися від своїх постійних атак в перших двох.
Для тих, хто ставить на Гетжі, безумовно, заслуговує розгляду його перемога нокаутом вже в першому раунді – так сталося в чотирьох з його останніх шести перемог в ММА. Яким би не був Фергюсон вправний у зміні стилю, коли це необхідно, грізні атаки Гетжі можуть залишити йому лише обмежені можливості для маневру.
Ми вважаємо, що стиль і характеристики бійців вказують на безперспективність ставок на затяжний бій або суддівське рішення, незалежно від того, хто переможе.
Зазначимо, що в БК Pinnacle 79% ставок було зроблено на Фергюсона і лише 21% на Гетжі. Але це тільки цифри, що показують частки ставок за обсягом, сам же поєдинок може виявитися зовсім непередбачуваним.