НАЗК: «Ухвалення законопроєкту №2285-д без змін може завдати Україні багатомільйонних збитків»
У вівторок, 30-го червня, Верховна Рада розглядає законопроєкт 2285-д «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» у другому читанні. Раніше НАЗК провела антикорупційну експертизу цього законопроєкту.
«Якщо законопроєкт буде проголосований без змін, то може призвести до створення численних корупційних ризиків та завдати державі багатомільйонних збитків», – говориться в повідомленні НАЗК.
Антикорупційна експертиза визначила кілька груп корупціогенних чинників, що містяться у його положеннях, зокрема:
- невизначеність процедури внесення плати та отримання ліцензії;
- встановлення обов’язковості сертифікації грального обладнання на відповідність встановленим технічним вимогам без чіткого переліку такого обладнання, що взагалі не є предметом регулювання даного проєкту закону;
- запровадження нових дозволів без внесення змін до закону «Про перелік дозвільних документів у сфері господарської діяльності»;
- підстави для отримання та анулювання ліцензії не узгоджуються із законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Щоб ці чинники можна було усунути найбільш ефективно, НАЗК пропонує наступні рекомендації:
- Термінологія, що вживається у проєкті закону потребує уточнення та уніфікації. Зокрема, необхідно навести чіткі однозначні визначення понять «ліцензія», «відповідальна гра», «азартна гра».
- Доповнити проєкт закону положенням щодо змін до статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», якими визначити виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягатимуть ліцензуванню.
- Виключити із проєкту закону положення, яким передбачено, що особливості проведення міждержавних лотерей можуть визначатися ліцензійними умовами. Оскільки міждержавні лотереї мають статус державних лотерей в Україні, такі особливості повинні бути визначені на законодавчому рівні.
- Чітко визначити послідовність дій для отримання ліцензії та оплати її вартості (спочатку оплата, а потім – видача чи навпаки).
- Розмежувати у проєкті закону поняття «припис» та «розпорядження», оскільки дані поняття у проєкті закону вживаються як однакові за змістом.
В цілому НАЗК рекомендує понад 20 змін у розглянутий законопроєкт про азартні ігри.
На ранковій сесії Верховної Ради депутати розпочали розгляд у другому читанні законопроєкту про гральний бізнес. Між першим та другим читанням документ перебував на доопрацюванні у комітеті з питань фінансів митної та податкової політики. За цей час законотворці подали до нього 3,5 тисячі правок.