Увійти

Кучухідзе: «Легалізація азартних ігор сприятиме становленню України на рейки фінансової незалежності»

11:12, 1 Грудня 2020
Владислав Стародубцев
Підписатися Читати в повній версії

Політолог-міжнародник Антон Кучухідзе в ексклюзивному інтерв’ю «Рейтингу Букмекерів» – про новостворену «Гемблінг асоціацію України», важливість медійної складової у роботі операторів азартних ігор та лобізм тіньовиків, що перешкоджає запуску грального бізнесу.

Поділитися:

Кучухідзе: «Легалізація азартних ігор сприятиме становленню України на рейки фінансової незалежності»

Днями ви стали головою «Гемблінг асоціації України». Що вас спонукало до створення цієї організації, хто увійде до її складу та яку мету ви перед собою ставите?

– Якщо у держави є розуміння і робота над тим, аби на публічному і медійному рівнях доводити здобутки та переваги, що можуть бути отримані від легалізації азартних ігор, то, наприклад, у представників бізнесу, потенційних гемблінг-операторів немає розуміння як правильно вибудувати власну комунікаційну кампанію в рамках постійного політичного тиску, котрий є в Україні.

Західні партнери слабо розуміють, що навіть після легалізації грального бізнесу, на них постійно чинитиметься тиск і вплив чорних кампаній, адже очевидно, що тіньовики нікуди не зникнуть, а  демонізація легального ринку азартних ігор триватиме.

У них відсутнє розуміння того, як на медійному рівні правильно відмежувати легальний і тіньовий сегмент бізнесу. Щоб негативи, які є довкола тіньового грального бізнесу, не перекладались суспільством на легальний ринок азартних ігор, який платитиме податки, створюватиме робочі місця тощо.

Перша мета створення асоціації – допомога західним компаніям, що можуть вийти на український ринок, вибудувати комунікаційну кампанію так, щоб вони не стали жертвами чорного сегменту, політичного тиску опозиціонерів, вулиці тощо.

Бізнес здебільшого вважає, що гральний бізнес – це не політичне питання. Так, з цим можна погодитися. Однак, враховуючи той факт, що ринок азартних ігор закривали за політичною волею, згодом він дахувався усі 11 років за політичною волею, тому ця політична складова легального грального бізнесу вже нікуди не зникне. Боротьба за згортання легального сегменту ринку від тіньовиків буде продовжуватися. І в цій жорсткій медійній площині бізнесу потрібен помічник.

Я переконаний, що ми з колегами чимало зробили медійно задля того, щоб показати як це повинно працювати. Готові підтримувати державу у площині захисту переваг легального грального ринку, а компаніям будемо допомагати долати виклики від тіньовиків.

Отож, друга мета – спільно з бізнесом сформувати для населення розуміння того, що таке соціальна відповідальність грального бізнесу. Тобто треба покінчити з усіма негативними конотаціями щодо азартних ігор, які залишились в суспільстві після Радянського Союзу.

Оскільки ринок азартних ігор – це сектор, що здатен приносити дуже багато коштів, він може допомогти замістити кредити від МВФ. Узаконення грального бізнесу сприятиме становленню на рейки фінансової незалежності. 

Хто увійде до складу асоціації? Наразі членами асоціації є експерти сфери азартних ігор, політологи, юристи та представники окремих медійних майданчиків. Бізнесу були направлені пропозиції щодо співпраці, ми перебуваємо на етапі діалогу.

– Чим ГАУ відрізнятиметься від ВСРБ та УАІІ і чи будете ви якось взаємодіяти?

– Гадаю, головна відмінність – більша медійна активність, враховуючи медійність членів асоціації. Шляхом їхньої популярності ми будемо більш широко висвітлювати питання легального грального бізнесу. Не лише в рамках фахових круглих столів, а й на загальнонаціональних ЗМІ.

Усе решта – класична робота громадської організації. Можливо, вдасться потрапити в експертну раду при Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей. З ВСРБ та УАІІ ми поки не проводили жодних перемовин з приводу взаємодії, але у нас є персональні контакти з представниками цих організацій. Уже є співпраця щодо донесення фахової інформації для суспільства і медіа.

Зусилля треба об’єднувати, бо маніпуляції та чорнуха з боку тіньовиків нікуди не зникли. 

«Вас будуть постійно атакувати»: Кучухідзе дав слушну пораду гемблінг-операторам

– Оцініть сьогоднішнє становище на ринку азартних ігор

– Є позитивні і негативні речі. Найбільший позитив це те, що влада та президент Зеленський взяли відповідальність, розпочавши процес легалізації азартних ігор. Таким чином вони реально боряться проти корупції і намагаються наповнити державний бюджет.

З політичної точки зору, сьогодні в Україні унікальна ситуація. Легальний гральний бізнес, котрий от-от запрацює, буде кращим за той, що функціонував 11 років тому. Тоді заклади з’являлися біля шкіл, університетів тощо. І, в принципі, це було неконтрольовано: грали діти, школярі, абсолютно всі. Тобто попередній гральний бізнес, який існував до 2009-го року, не мав такої великої соціальної відповідальності.

Унікальність полягає в тому, що в Україні нарешті створюють не просто легальний ринок азартних ігор, а цивілізований гральний бізнес.

Однак у питанні створення є проблеми: до прикладу, не вирішене податкове питання – його блокує Мінфін, позаяк він не надає своїх розрахунків, надсилаючи якісь відписки у профільний комітет. Зрозуміло, що у тіньовиків завжди був вплив у Міністерстві фінансів.

З позитиву можна виділити той факт, що Кабмін створив Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей. А пан Рудий активно працює над запуском ринку вже цьогоріч.

– Продовжуються точитися дискусії довкола необхідності перегляду податкових ставок для гемблінг-операторів. Як гадаєте, коли державі і бізнесу вдасться знайти компроміс у цьому питанні?

– Дійсно, дискусія триває. Якщо ми згадаємо літо, коли профільний комітет ВР направив законопроєкт №2713-Д з положеннями про відтермінування GGR та скасування податку на виграш гравця, це і був компроміс між владою і бізнесом. Тоді я чув в кулуарах, що депутатам і бізнесу вдалося знайти спільну мову: при високій вартості ліцензій було вирішено лібералізувати податкові ставки. А потім почалася якась міфічна історія: комітет, що направив законопроєкт на розгляд ВР, його чомусь відкликав і почав переглядати.

І на цьому тлі Мінфін разом з окремими депутатами почав лобіювати підвищення податкових ставок. Вочевидь, це було зроблено виключно в інтересах тіньовиків і неформальних лідерів ринку, що до 2019-го року мали корупційних зиск від умовного закриття грального бізнесу і абсолютно несправедливої монополії лотерей. Порозуміння у податковому питанні було досягнуте, але я бачу втручання тіньовиків у цей процес.

Вирішальним фактором швидкості ухвалення законопроєкту №2713-Д стане те, наскільки депутати зможуть ефективно нівелювати вплив тіньовиків.

Окрім цього, у прихильників легалізації з’явився ще один інститут підтримки у вигляді Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей. Чим більше прихильників ліберального оподаткування, тим краще.

Кучухідзе: «Орієнтовно до 10-го грудня Кабмін затвердить ліцензійні умови для грального бізнесу»

– Подейкують, що кандидатура Рудого на посаді голови регулятора – креатура Зеленського. Чи не завадить відсутність досвіду у сфері азартних ігор правильно вибудувати роботу Комісії? 

– По перше, у мене немає інформації, що Рудий – креатура Зеленського. Можливо, вони знайомі. Людина була призначена в рамках закону. Не так важливе прізвище очільника та його зв’язки, необхідно дочекатися конкретних рішень та оцінити ефективність цих рішень. Я не можу щось погане сказати про Рудого. Він – ветеран війни, захищав незалежність.

Як правило, військові дуже нетерпимо ставляться до корупційних схем. Людина з таким характером – це добре, адже йому доведеться стримувати тіньовиків. Наскільки мені відомо, у нього є досвід роботи на державному рівні і з міжнародними партнерами. 

Його перше інтерв’ю мені сподобалося – людина дійсно хоче якомога швидше запустити ринок, почати видавати ліцензії, наповнювати державний бюджет. За кулуарною інформацією, він дуже багато працює.

Якщо у вас немає суб’єктивного відношення до будь-якого органу, то коли такий створюється, або призначається новий керівник, приблизно 3-6 місяців треба дати людині попрацювати, а згодом варто аналізувати його діяльність. Поки я прихильно ставлюся до кроків Рудого, а результат треба оцінювати з часом.

– Наразі у Раді обговорюють зміни до законодавства у частині покарання за незаконну організацію азартних ігор. Зокрема, планують відкоригувати статтю Кримінального кодексу. Яка позиція «Гемблінг асоціації України» щодо цієї ініціативи?

– Якщо думати глобально, то ініціатива – правильна, і очевидно, що нелегалів потрібно карати жорстко, принципово і в рамках закону, але оскільки сам ринок ще не запрацював, відповідно сьогодні у держави немає фактажу нових схем тіньовиків вже в рамках легального ринку.

Сенс же не просто в покаранні, а у створенні такої систему контролю за ринком, щоб усі новації тіньовиків держава перекривала і технічно, і за законом Зараз депутатам логічніше було б зосередити свої зусилля на тому, щоб якомога швидше запустити ринок, вирішити податкове питання, остаточно виділити гроші на функціонування Комісії, викликати на килим Мінфін і створити диво – затвердити суму доходів від азартних ігор в бюджеті на 2021-й рік.

А так, розбрід і хитання: одна група депутатів вносить зміни до профільного закону щодо призначення глави та членів Комісії, інші кучкуються довкола збільшення покарання. А нічого, що ринок ще не заробив повністю? На жаль, на депутатському рівні системного розуміння ринку азартних ігор так і не з’явилося, ніби і все вірно хочуть, але вічно якісь інтриги відбуваються навколо абсолютно звичайних речей.

Тому, посилення кримінальної відповідальності, м’яко кажучи, не на часі зараз. Першочергове завдання – запустити ринок повністю.

Складається враження, що бізнес хочуть цілеспрямовано залякати ще до старту роботи ринку. Депутатам потрібно свою наполегливість направити на конструктивні питання. Легше збільшувати покарання, коли ти вже побачив, як нові оператори маніпулюють законодавством, а так виходить все непрофесійно. Системно треба працювати, а не вибірково. За такою логікою, нехай тоді підвищать рівень кримінальної відповідальності усім видам бізнесу, який хоча б на щось отримує ліцензію.

У Львові затримали засновника підпільної букмекерської контори

– За допомогою яких інструментів регулятор повинен боротися з нелегальними учасниками грального бізнесу?

– Декілька стратегічних напрямків. Я б почав з медійного сегменту: комісія повинна провадити бездоганну медійну політику, яка б надавала суспільству правдиву інформацію про плюси від легального грального бізнесу – створення робочих місць, податкові надходження від продажу ліцензій. Комісія повинна перебити ту чорнуху, що йде від тіньовиків.

Демонізацію азартних ігор слід звести нанівець.

У цьому процесі регулятору повинні допомогати профільні організації на кшталт нашої і медійні відділи бізнесу. Кожен гемблінг-оператор має мати потужну медійну команду, яка б розповідала суспільству плюси своєї роботи: про підтримку спорту, про кількість сплачених податків, про благодійну діяльність, кількість створених робочих місць тощо.

Другий напрямок – це податкове навантаження. Держава повинна зробити так, аби працювати легального було вигідніше, аніж нелегально. Єдиний шлях у цьому питанні – лібералізація податкових ставок: скасування податку на виграш у розмірі 18%, відтермінування GGR до початку 2024-го року, що прописано у законопроєкті №2713-Д.

Третій напрямок – чітка робота правоохоронців щодо закриття усіх нелегальних точок суб’єктів азартних ігор. Тут повинен бути діалог між легальним гральним бізнесом та представниками правоохоронних органів.

– На вашу думку, встигне регулятор цьогоріч видати перші гемблінг-ліцензії? 

– Остаточно на це питання зможу відповісти після затвердження Кабінетом Міністрів ліцензійних умов для грального бізнесу. Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей вже має достатньо повноважень, щоб повноцінно працювати на видачу.

І регулятор, і бізнес очікують швидкого рішення від Уряду. 

Мені хотілося б, аби Кабінет Міністрів якомога швидше затвердив ці умови, позаяк тут присутній тільки інтерес гемблінг-операторів, а і державний інтерес. Через пандемію COVID-19 у держави є великі проблеми з наповненням бюджету, тому у період коронакризи 4-7 мільярдів надходжень від продажу ліцензій стануть вкрай потрібними.

У ситуації, яка склалася, і у держави, і у бізнесу є бажання швидко це реалізувати. Залишається сподіватися, що все завершиться позитивно.

Голова регулятора Рудий розповів, чому вирішив податися у сферу азартних ігор, де у нього немає жодного досвіду

Опубліковано у: Інтерв'ю, Бізнес-інтерв'ю, Вибір редакції
Теги: ,,,
Поділитися:
Схожі записи
«Фавбет»: «Ми додали пряму відеотрансляцію тенісних матчів»
11:12, 1 Грудня 2020
КРАІЛ: 305 вебсайтів внесено до списку заборонених на території України
11:12, 1 Грудня 2020
Вікторія Закревська: «Лотереї – це азартні ігри! І це розуміє переважна більшість українців»
11:12, 1 Грудня 2020
UGC звернулася до Google з проханням припинити блокування реклами ліцензованих в Україні гемблінгових компаній
11:12, 1 Грудня 2020
Результатами співпраці між КРАІЛ та Apple стало блокування 79 додатків з нелегальними азартними іграми
11:12, 1 Грудня 2020
КРАІЛ: «Про фінансові операції в мережі Інтернет»
11:12, 1 Грудня 2020
Коментарі
Написати коментар
Повна версія