Нинішньому поколінню шанувальників тенісу пощастило: в нашу епоху живе троє найвеличніших гравців всіх часів. Роджер Федерер, Рафаель Надаль і Новак Джокович панують в чоловічому тенісі більше десяти років, але хто з трьох грає краще за всіх? З цієї статті від експертів БК Pinnacle ви дізнаєтеся, кому віддають перевагу на ринках ставок.
Після того, як Новак Джокович в лютому цього року в 8-й раз виграв Відкритий чемпіонат Австралії і завоював свій 17-й Великий шолом, у мене не було сумнівів, що в 2020 році доведеться ще довго з’ясовувати, хто ж найкращий тенісист всіх часів.
Чи зможе Федерер завоювати ще один або два Великих шолома або ж його наздоженуть і в підсумку переженуть Надаль, Джокович або обидва? Шанувальникам тенісу пощастило – троє найвеличніших гравців усіх часів змагаються в одну епоху. Але хто ж з них буде визнаний найкращим тенісистом усіх часів, коли всі троє завершать свою кар’єру? Федерер, Надаль або Джокович?
Кожен з них заслуговує право на такий титул. Федерер продовжує лідирувати і за кількістю виграних Великих шоломів (20), і за кількістю тижнів, протягом яких він був першою ракеткою світу. У Надаля найкраще співвідношення перемог і поразок (83,2%), але на один Великий шолом менше, ніж у Федерера. У Джоковича кращий результат особистих зустрічей з обома.
Навіть якщо виходити з того, що найкращий тенісист усіх часів – той, хто виграв максимальну кількість Великих шоломів, є ймовірність, що по завершенні кар’єри всіх трьох двоє або навіть троє здобудуть однаковий результат. Як же вирішити питання в такому випадку?
Мені б хотілося розглянути його з іншого ракурсу. Хоча Федерер, Надаль і Джокович, безумовно, є трьома найвеличнішими гравцями всіх часів, чи можемо ми дізнатися ще дещо, вивчивши ринки ставок і результати тенісистів в порівнянні з коефіцієнтами? Що ж можуть розповісти ринки ставок про кар’єри цих гравців? На кого більше ставлять як на найкращого тенісиста всіх часів?
Починаючи з Вімблдонського турніру 2003 року, коли Федерер здобув свою першу значну перемогу, Великий шолом завойовували тільки Федерер, Надаль, Джокович і ще сім гравців. Решта сім тенісистів виграли всього 11 турнірів з останніх 67.
Перш за все, давайте подивимося, наскільки щастило Федереру, Надалю або Джоковичу з жеребкуванням. Зрозуміло, порівняння рейтингів противників – грубуватий метод, але таким чином можна зрозуміти, чи завжди щастило гравцеві на певних етапах турнірів.
Зрештою, в турнірах Великого шолома переможцю потрібно виграти всього у семи противників з 127, тому шанси сильно залежать від того, хто з ким зустрічається і в якому раунді. На графіку нижче показані середні рейтинги супротивників Федерера, Надаля і Джоковича в кожному раунді турнірів Великого шолома.
Джокович грав з сильними супротивниками в півфіналах і фіналах, а в чвертьфіналі йому діставалися суперники дещо слабші. Федерер стрімко почав кар’єру в турнірах Великого шолома, вигравши перші сім фіналів. У цих турнірах він переміг гравців, які займають позиції 48, 86 і 54 відповідно. Джокович же в 26 фіналах лише один раз грав проти тенісиста, який не входить в десятку найкращих.
На наступній діаграмі показана середня ймовірність перемоги гравців відповідно до коефіцієнтів. Оскільки мета полягала в порівнянні трьох гравців, я не видаляв маржу. Коефіцієнти Федерера в цілому були менші, ніж у Надаля і Джоковича, хоча в півфіналах Надалю діставалися слабші противники. У Джоковича стабільно були найбільші коефіцієнти з усіх трьох. Якщо зробити вибірку тільки з півфіналів і фіналів, то середній коефіцієнт Федерера склав 1,47, Надаля – 1,42, а Джоковича – 1,56.
З одного боку, менші коефіцієнти можуть означати легшу сітку, з іншого – вищий рівень гравця. У попередній статті я показував, що ринки ставок в тенісі високоефективні, тобто досить точно відображають фактичну ймовірність перемоги. Ще цікавішим може бути показник результату в порівнянні з очікуваннями на основі коефіцієнтів.
Припустимо, коефіцієнт Федерера для матчу – 1,25. Це означає ймовірність 1/1,25 = 80%, тобто 0,8 на користь перемоги. Якщо він переможе в цьому матчі, то результат буде на 0,2 вище очікувань. Якщо він програє, то результат буде на 0,8 нижче очікувань. Яким був цей показник у Федерера, Надаля і Джоковича в турнірах Великого шолома?
Слід зазначити, що у мене були тільки дані про коефіцієнти з 2001 року, тому шість турнірів Великого шолома, в яких Федерер брав участь до 2001 року, не відображені. Використано коефіцієнти Pinnacle з 2004 по 2020 роки.
У півфіналах і фіналах Надаль демонстрував кращі результати, ніж двоє інших, і виграв на 3,6 матчі більше, ніж очікувалося, згідно з ринком ставок, хоча в середньому його коефіцієнти були менші. Джокович набрав +2,8 і також продемонстрував хороший результат в заключних етапах турнірів Великого шолома.
Цікаво, що Федерер з результатом -1,4 фактично виступив в півфіналах і фіналах гірше, ніж очікувалося. У всіх матчах Великого шолома Джокович перевищив очікування на +10,4, Надаль – на +3,4, а Федерер – на +0,5.
Давайте вивчимо інші дані таблиці, цього разу поразки в турнірах Великого шолома. Федерер програв у турнірах Великого шолома 53 матчі (з 2001 року), Надаль – 39, Джокович – 43. На графіку нижче показано, яка частина цих результатів потрапляє в кожен квінтоль ймовірності.
У 35 матчах, які програв Федерер, він вважався фаворитом. Це 66% від загальної кількості поразок. У Надаля даний показник складає 27 (69%), а у Джоковича – 24 (56%). Якщо припустити, що шість поразок Федерера в турнірах Великого шолома 1999 і 2000 рр. він зазнав при більших коефіцієнтах, то фактичне значення виявиться менше 66%. Справедливо також буде зазначити, що у Надаля найбільша частка несподіваних поразок в турнірах Великого шолома.
Аналогічним чином, якщо розглянути середні коефіцієнти у всіх програних матчах, то за найгірший результат можуть поборотися Надаль (1,56) і Федерер (1,58), а Джокович (1,79) виступав краще. З цього можна припустити, що очікування ринку для турнірів Великого шолома виявилися найменш точними для Надаля і найбільш точними для Джоковича, з деякою поправкою на маржу.
Як щодо перемог аутсайдерів? Хоча Федерер, Надаль і Джокович нечасто опинялися в ролі аутсайдерів на турнірах Великого шолома, давайте розглянемо їхні результати в тих випадках, коли коефіцієнти були проти них.
Джокович – єдиний з трьох гравців, який перевершив прогнози в ролі аутсайдера. Він виграв 9 матчів з 22 і перевищив очікування. Результати Федерера не настільки вражаючі: всього 7 перемог в 25 матчах, на 2,1 пункти гірше прогнозу.
У таблиці нижче показані результати всіх трьох тенісистів в ролі аутсайдерів. Джокович засмутив своїх шанувальників найбільше (4,50 проти Гонсалеса на Відкритому чемпіонаті Франції 2006 року). Цікаво, що Надаль чотири рази зустрічався з Джоковичем на турнірах, які не належать до Великого шолому, але жодного разу не зміг виграти. Він також не вигравав в ролі аутсайдера з 2012 року.
Тенісні турніри проводяться за системою з вибуванням, тому результат залежить від жеребкування. Щоб виграти турнір Великого шолома, потрібно перемогти всього сім супротивників з 127. Якщо порівняти ситуацію з іншими індивідуальними видами спорту, наприклад гольфом, велоспортом або біговими дисциплінами в легкій атлетиці, де потрібно перемогти всіх інших учасників, то стає ясно, наскільки велика роль удачі.
Шанувальники Надаля і Джоковича часто наводять такий аргумент: Федерер поступається обом за особистими зустрічами і тому не може вважатися найкращим тенісистом усіх часів. Чи можна вважати Федерера найкращим тенісистом усіх часів, якщо він поступається за результатами особистих зустрічей обом конкурентам?
Найкращі тенісисти нинішнього покоління виявилися в більш вигідному становищі після переходу на формат з 32 сіяними гравцями, завдяки чому 32 найкращих спортсмени не грають один з одним як мінімум до третього раунду.
Чий шлях до титулів був найлегшим – Федерера, Надаля або Джоковича? Нижче наведено графік із зазначенням ймовірності перемоги кожного в турнірі, отриманої шляхом множення ймовірностей перемоги в кожному окремому матчі.
Наприклад, найлегший шлях до перемоги був у Федерера на Вімблдонському турнірі 2009 року, де в усіх семи матчах його коефіцієнти були не більше 1,11: 1,002; 1,005; 1,01; 1,04; 1,07; 1,06 і 1,11. Таким чином, ймовірність перемоги в турнірі склала 75%. Навпаки, перемога в Відкритому чемпіонаті Австралії в 2017 році далася найважче. Федерер виграв фінальний матч у Надаля, будучи аутсайдером з коефіцієнтом 2,25, і завоював титул за ймовірності 8,9%.
Медіанні ймовірності Федерера (52%) і Надаля (49%) значно вищі, ніж у Джоковича (39%). Таким чином, Джоковичу було відносно важче вигравати.
Джокович був фаворитом і міг скоротити розрив у результатах Великого шолома на Вімблдонському турнірі 2020 року, якби його не відмінили. Грошовий виграш, упущений на Вімблдоні, частково компенсований за рахунок програми страхування на випадок пандемії, але втрачений шанс перемогти в турнірі 2020 року вплине на історію досягнень тенісистів.
Надаль, як і раніше, вважається фаворитом Відкритого чемпіонату Франції 2020 року, який перенесений поки що на вересень. Якщо Надаль здобуде свою 13-ту перемогу у Відкритому чемпіонаті Франції, то зрівняється з Федерером за кількістю Великих шоломів (20). На момент написання цієї статті Надалю було 33 роки, а Джоковичу 32. Обидва вони значно молодші за Федерера, якому зараз 38 років, і якщо вони виграють по три шоломи після 35 років, як і Федерер, то зможуть перевершити його рекорд за кількістю трофеїв.
На наведеному нижче графіку, побудованому на основі підсумкових коефіцієнтів Pinnacle з початку 2004 року, показані перемоги трьох тенісистів у всіх професійних матчах в порівнянні з очікуваннями. Федерер перевершував прогнози на початку своєї кар’єри (з 2004 по 2008 рр.), а в останні роки (з 2015 по 2020 рр.). проміжний період виявився рівним.
Надаль виступав краще, ніж прогнозувалося, з 2004 по 2009 рр., а потім відповідно до очікувань. Як видно з графіка Джоковича, з 2006 по 2016 рр. він перевершував прогнози, а потім, коли результати Федерера і Надаля покращилися, виступав більш рівно.
У цілому Джокович демонстрував результати краще, аніж прогнозувалося найбільшою мірою з усіх трьох. Він здобув на 36 перемог більше, ніж очікувалося, Федерер – на 26, а Надаль – на 18. Якщо виключити турніри Великого шолома, то результати Джоковича і Федерера однакові (+25), а Надаль значно відстає (+15).
Шанувальники Надаля і Джоковича часто наводять такий аргумент: Федерер поступається обом за особистими зустрічами і тому не може вважатися найкращим тенісистом усіх часів. Справді, чи можна вважати Федерера найкращим тенісистом усіх часів, якщо він поступається за результатами особистих зустрічей обом конкурентам? У матчах проти Джоковича Федерер поступається з рахунком 23:27, а проти Надаля – з рахунком 16:24.
Давайте проаналізуємо дещо глибше. В цілому 40% особистих зустрічей Федерера і Надаля відбулися на тенісних кортах з ґрунтовим покриттям, де Надаль, поза всяким сумнівом, виявився сильнішим і лідирує з рахунком 14:2. На тенісних кортах з покриттям «хард» і з трав’яним покриттям результат зовсім інший. Тут Федерер лідирує 12:9 і 3:1 відповідно. Загальний підсумок зустрічей на користь Надаля тому, що більшість матчів пройшла на ґрунтових покриттях. Якби вони більше грали на трав’яних покриттях, Федерер напевно б як мінімум скоротив розрив.
Навпаки, Джокович веде в рахунку проти Федерера і на покриттях «хард» (20:18), і на трав’яних кортах (3:1), а на ґрунтових покриттях рахунок восьми зустрічей рівний. Джокович грав проти Надаля на ґрунтових покриттях набагато краще, ніж Федерер (7:16), і домінує проти іспанця на покриттях «хард» (20:7).
На трав’яних покриттях у Джоковича і Надаля нічийний рахунок після чотирьох матчів, а загальний результат 29:26 на користь Джоковича. Таким чином, за підсумками особистих зустрічей Джокович випереджає Федерера і Надаля. Але якщо проаналізувати результати в порівнянні з коефіцієнтами, можна отримати більше інформації.
У 23 матчах з 40, проведених проти Федерера, Надаль вважався фаворитом (в тому числі в 14 з 16 зустрічей на ґрунтових кортах). З підсумкових коефіцієнтів Pinnacle випливає, що прогнозований результат зустрічей Надаля проти Федерера становив 20,8 до 19,2. Надаль виграв 24 матчі і перевищив очікування на 3,2 пункти.
Нижче показаний графік очікуваних і спільних перемог, з якого видно, що Федерера постійно переоцінювали. До перемоги в Базелі в 2015 році Федерер здобув на шість перемог менше, ніж очікувалося. І тільки серія з шести перемог поспіль, яка завершилася в 2019 році на Відкритому чемпіонаті Франції, допомогла дещо скоротити відставання від прогнозів для Федерера. Проте він, як і раніше, значно поступається Надалю і за перемогами, і за кількістю перемог в порівнянні з прогнозами.
Надаль вважався фаворитом в 33 матчах з 55, Джокович – в 22. Як видно з графіка нижче, Надаль виступав значно гірше, ніж можна було припустити на основі підсумкових коефіцієнтів Pinnacle, і виграв всього 26 ігор за прогнозу 31,2.
Навпаки, Джокович перевищив очікування на 5,2 пункти та здобув 29 перемог (у порівнянні з прогнозом 23,8). Вперше результати особистих зустрічей почали відхилятися від прогнозів в 2011 році, коли Джокович виграв сім матчів поспіль. З тих пір Джокович частіше був фаворитом. Починаючи з фіналу в Індіан-Веллсі 2011 року Джокович виграв 22 матчі проти Надаля з 32.
У суперництві Джоковича і Федерера можна виділити два періоди. У 19 матчах, проведених до 2011 року, Федерер вважався фаворитом 18 разів, але виграв 13. Потім в 31 матчі Федерер вважався фаворитом всього чотири рази, але виграв 10.
В цілому, відповідно до коефіцієнтів, прогнози були трохи кращі на користь Джоковича: 25,1 проти 24,9. Результати більш-менш збігалися з прогнозами, при цьому жоден з гравців не перевищував очікування більш ніж на три матчі. Після перемоги Джоковича в півфіналі Відкритого чемпіонату Австралії 2020 року рахунок став 27:23 на користь Джоковича, що на 1,9 матчі вище прогнозу.
Мені дуже подобається спостерігати за грою Федерера, я захоплююся силою духу Надаля, але думаю, що Джокович, швидше за все, перевершить обох. Вімблдон цьогоріч скасований, а до моменту наступного турніру Федереру буде вже 39 років, і я насилу уявляю, щоб він виграв це змагання.
Надаль може зрівнятися з Федерером за кількістю Великих шоломів (20), вигравши Відкритий чемпіонат Франції, де він є фаворитом. У той же час Джокович теж буде щосили прагнути вдруге перемогти в чемпіонаті Франції. Його остання перемога над Надалем в цьому турнірі в 2015 році була незабутньою.
Джокович, незважаючи на отриману травму, вважається фаворитом трьох турнірів Великого шолома, які будуть проводитися в доступному для огляду майбутньому не на ґрунтових кортах. А якщо виходити з того, в якій формі він перебував останні кілька років, Джокович цілком може претендувати на рекордну кількість завойованих Великих шоломів.
Роблячи ставку на найкращого гравця всіх часів, можна спиратися на чіткі дані. Джокович перевершує конкурентів практично за всіма показниками. У турнірах Великого шолома йому дісталися сильніші супротивники, ніж Федереру і Надалю, але він виступив значно краще, ніж очікувалося, як в ролі фаворита, так і в ролі аутсайдера.
Його результати найточніше відповідали прогнозам у виграних матчах, перевершували прогноз в особистих зустрічах з конкурентами і ще більше перевершували у всій кар’єрі. Безперечно, на Джоковича варто ставити як на найкращого тенісиста всіх часів. Він перевершує своїх суперників за кількістю трофеїв і є таким в очах любителів тенісу.