Схильність сприймати події, як уже відбулися, як очевидні називається «помилкою хайндсайта». Експерти БК Pinnacle розповідають, чому відбувається помилка хайндсайта, і чому гравцям варто пам’ятати про це когнітивне спотворення.
Наука, що вивчає процес прийняття рішення, носить назву нейроекономіка. Низка досліджень у цій області показали, що діяльність, метою якої є отримання прибутку або інших матеріальних цінностей, діє на мозок так само, як і наркотики. У той же час, збитки розглядаються нашим мозком як смертельна небезпека, створюючи сильний стрес для організму.
Таким чином азартні гравці можуть балансувати між загибеллю і ейфорією. Експерти вважають, що ця особливість нашого організму може використовуватися для отримання прибутку і фінансового виживання. Але як цього домогтися?
Головним методом отримання довгострокового прибутку в спортивному беттингу є грамотна комбінація стратегії з позитивним математичним очікуванням і регулярне розміщення ставок. На перший погляд все просто, проте іноді проблеми виникають через те, що беттори занадто багато думають.
У 1972 році психологи Амос Тверські і Даніел Канеман вперше ввели в науку поняття когнітивних спотворень, визначивши їх як систематичні відхилення від раціональної поведінки при формуванні суджень і прийнятті рішень. Очевидно, що результати досліджень в цій галузі можуть знайти застосування в розміщенні ставок на спорт.
Психологам відомо безліч когнітивних спотворень, причинами яких можуть бути ментальний шум і вплив соціуму, а також емоційна мотивація і помилки при обробці інформації. До числа поширених спотворень відноситься і помилка хайндсайта – схильність сприймати події, що відбулися, як очевидні. Характерним прикладом помилки хайндсайта є фраза «Я знав, що так і буде».
Одним з перших учених, хто зайнявся дослідженням помилки хайндсайта в азартних іграх, став психолог Томас Гілович. Він провів низку експериментів, щоб виявити причини використання неефективних ігрових стратегій американськими гравцями. В результаті вчений дійшов висновку, що судження гравців про власні успіхи і поразки впливають на наступні ставки.
Так, під час першого експерименту з’ясувалося, що гравці, які виграли та програли, не змінили б свої ставки в тих футбольних матчах, результат яких визначила удача. Ті, хто програв, пояснюють свою поразку втручанням випадку, тоді як переможці просто не замислюються про причини свого успіху, сприймаючи його як даність.
У другому експерименті Гілович спробував визначити, наскільки минулі удачі впливають на майбутні рішення гравців. Вчений розповів піддослідним бетторам про вдалий збіг обставин, який кардинально вплинув на результат недавнього матчу, на який вони розміщували ставки. Виявилося, що в цьому випадку ті гравці, хто програли, знову починали вірити в сили своїх команд.
Останній експеримент Гіловича показав, що гравці, які програли або виграли в результаті «везіння» або «невезіння», були схильні значно збільшувати розмір ставок. Це і є помилка хайндсайта – учасники ринку ставок сприймають успіх як даність, а поразку вважають перемогами, що не відбулися лише випадково. Нездатність визнавати власні помилки призводять до розвитку надмірної впевненості у власних силах і зниження прибутку.
Уникнути помилки хайндсайта неможливо, проте можна повернути її собі на користь. Якщо ви ловите себе на думці про високу ймовірність успіху, то не виключено, що ви теж стали жертвою цього когнітивного спотворення. Замість того, щоб нарікати на власне невезіння, зупиніться і запитайте себе: «Що важливіше: бути правим або отримати прибуток?». Відповіді можуть вас здивувати.