Як використовувати помилку «гарячої руки» при розміщенні ставок?

Тарас Гончар
Помилка «гарячої руки» – досить відоме явище в спорті. Як правило, його згадують в контексті штрафних кидків в баскетболі. Однак цей феномен зустрічається не тільки в баскетболі, а й у багатьох інших видах спорту. У цьому матеріалі ви дізнаєтеся про принцип дії помилки «гарячої руки», а також про те, як використовувати її на ринку футбольних ставок.
Як використовувати помилку «гарячої руки» при розміщенні ставок?

Як використовувати помилку «гарячої руки» при розміщенні ставок?

Оволодіти мистецтвом розміщення ставок на спорт дуже складно. Для більшості ліквідних ринків на кшталт матчів англійської Прем’єр-ліги коефіцієнти переважно відображають реальну ймовірність настання тих чи інших результатів. Простіше кажучи, ці коефіцієнти є ефективними, тому що відображають всі загальнодоступні дані про дві команди-суперника. Коли букмекер отримує свою частку (маржу), очікуваний прибуток стає недосяжним для беттера.

Зрозуміло, в разі окремо взятих ставок будуть виникати деякі помилки, однак вони будуть помітні тільки в масштабах значної кількості матчів. Це пов’язано з тим, що новини про футбол надходять на ринок хаотично і безсистемно, а значить результати ставок гравців здебільшого залежать від випадку. В підсумку більшість беттерів зазнають збитків, а букмекери отримують прибуток.

Проблеми гіпотези ефективного ринку

Гіпотеза ефективного ринку розгубила значну частку своєї популярності за останні десятиліття. Багато експертів вважають, що поведінка людей не пов’язана з ефективним ціноутворенням. Причиною тому є систематичні помилки або когнітивні спотворення, які часто призводять до розвитку необґрунтованих ситуацій на ринку. Це справедливо і щодо ринку ставок.

Головна причина неспроможності теорії ефективного ринку полягає в нездатності людей оцінювати малі і великі ймовірності. Простіше кажучи, учасники ринку систематично переоцінюють або недооцінюють шанси настання малоймовірних або ймовірних подій. В контексті ринку ставок це призводить до того, що беттери ставлять надто багато або занадто мало грошей на аутсайдерів і лідерів.

Це когнітивне спотворення відоме як упередженість оцінки аутсайдерів і лідерів. Даний ефект простежується на багатьох ринках спортивних ставок, в тому числі і в футболі.

Що таке помилка «гарячої руки»?

Помилка «гарячої руки», також відома як «помилковий висновок азартного гравця», виникає через недооцінку гравцем ступеня повторюваності або серійності тих чи інших випадкових подій. Більшість беттерів дають таким серіям причинні пояснення і тим самим прискорюють їх.

Термін «помилка гарячої руки» з’явився в 1985 році в статті Амоса Тверскі «Гаряча рука» в баскетболі». Стаття показувала зв’язок між вірою людей в серію везіння із загальною неправильною оцінкою шансів. При виявленні цієї помилки не враховувався вплив регресії до середнього значення – тенденції наближення значення змінної до середнього показника при кожній наступній зміні.

Даний принцип вказує на схильність повернення до середніх значень за законом великих чисел. Так, за смугою везіння зазвичай йдуть події, результати яких будуть менш сприятливі для гравця в пропорційному співвідношенні. Це справедливо і щодо невезіння – у гравця з’являється помилкове переконання в тому, що якщо йому пощастило кілька разів, то буде везти і в майбутньому.

Як можна використовувати помилку «гарячої руки» на ринку футбольних ставок?

Команди із серією перемог завжди привертають увагу гравців. Як правило, це проявляється у збільшенні кількості ставок на команду і зниженні коефіцієнтів на її перемогу.

Зрозуміло, переможна серія може мати цілком логічні причини, починаючи від підготовки спортсменів і закінчуючи хорошим самопочуттям. Проте багато гравців не беруть до уваги фактор везіння і тим самих роблять помилку «гарячої руки».

Варто зазначити, що в ситуаціях, коли фактор удачі має першорядне значення, відкат послідовностей до середніх значень буде відбуватися набагато швидше. Якщо ми говоримо про щасливу ​​команду із серією перемог, то ймовірність програшу в наступній грі буде набагато вищою, ніж припускають гравці. Це свідчить про те, що вони роблять ставки за заниженими коефіцієнтами.

При цьому потрібно пам’ятати, що команда-невдаха теж може почати вигравати. З огляду на те, що через низку невдач коефіцієнти на її перемогу будуть завищені, це може зіграти на руку беттеру.

Як виміряти ступінь успішності футбольної команди?

Щоб перевірити нашу гіпотезу, нам потрібно якось виміряти ступінь успішності футбольної команди. Зробити це можна за допомогою аналізу коефіцієнтів в букмекерських конторах.

Для того, щоб переконатися, що коефіцієнт відповідає реальній ймовірності того чи іншого результату, спочатку потрібно виключити з нього маржу букмекера.

Метод вимірювання успішності враховує фактор ризику і величину коефіцієнта. Щоб зробити це, потрібно присудити команді, що перемогла, бал по формулі «1 – 1/коефіцієнт», а тій, що програла, – по формулі «-1/коефіцієнт». У разі нічиєї для обох команд використовується формула «-1/коефіцієнт».

Після цього всі бали, зароблені командою в попередніх матчах, підсумовуються. При використанні точних і справедливих коефіцієнтів учасники ринку можуть очікувати, що в довгостроковій перспективі загальні бали будуть рівні нулю. При розміщенні ставок це означає, що обидві команди рівні за силою.

Таким чином, якщо у однієї з команд почнеться смуга везіння, то в короткостроковій перспективі її загальні бали будуть вищі нуля. У безуспішних команд цей показник буде мати негативне значення.

Як приклад, можна взяти шість матчів «Ліверпуля» в сезоні 2016-17. Таблиця нижче показує підсумкові коефіцієнти в БК Pinnacle і відповідні їм справедливі коефіцієнти без урахування маржі, а також результати ігор та бали команди.

Ми бачимо, що після шести матчів рівень успішності «Ліверпуля» виявився вищим, ніж передбачалося на ринку. При цьому сьому гру команда провела проти ФК «Суонсі», показник успішності якого за підсумками попередніх шести ігор становив -0,468.

Якщо відняти показник «Суонсі» з аналогічного показника «Ліверпуля», то оцінка матчу складе +1,442. Ця цифра є оцінкою успішності «Ліверпуля» в порівнянні з командою суперника. Відповідно, успішність «Суонсі» в цьому матчі складе -1,442.

У разі, якщо гіпотеза про помилку «гарячої руки» виявиться вірною, то ставки на менш успішні команди будуть більш прибутковими, або, як мінімум, менш збитковими. І хоча в наведеному нами конкретному прикладі ставка, розміщена на перемогу «Суонсі» виявилася б програшною (перемога «Ліверпуля» з рахунком 2:1), гіпотеза «гарячої руки» починає працювати при більш широкій вибірці.

Перевіряємо гіпотезу «гарячої руки»

Щоб перевірити нашу гіпотезу, проаналізуємо дані основних європейських дивізіонів упродовж останніх п’яти сезонів – це 18,55 тисяч матчів і 37,1 тисяч оцінок різних команд. Розглянемо останні шість ігор кожного з учасників для розрахунку загального кумулятивного балу та відносної оцінки переваги цих команд над противниками.

Якщо ви ставите питанням, чому при розрахунку використовуються саме останні шість ігор, то все дуже просто – аналогічну кількість ігор часто використовується в інших системах оцінки матчів. Таким чином, ми отримуємо 15 820 матчів і 31 640 оцінок.

При використанні справедливих коефіцієнтів, скоригованих з урахуванням ризику, загальне повернення за ставками на всі 15 820 матчів склали 100,35% від загального обігу – вкрай близько до порогу збитковості. Проте якщо ми розділимо команди на переможців і переможених, то повернення складе 98,99% і 101,84% відповідно.

Попри несуттєву різницю, вона має певне статистичне значення. Якщо винести отримані результати на графік, то він буде виглядати ось так:

Оцінки 31 640 матчів варіюються від -5,89 до +5,89. Якщо об’єднати їх в 12 категорій за рівнем везіння, то в кожній з них буде приблизно однакове число команд, що видно на наведеній нижче гістограмі.

Таким чином, чим менш успішна команда в порівнянні з командою суперників, тим більше буде повернення за ставками за умови, що ставки розміщуються за справедливими коефіцієнтами.

Якщо ж вивчити серії ставок на матчі з оцінкою від -1,50 до +1,50, які складають 33% від загальної вибірки, то повернення за ставками складе для «успішних» 104,83% і 97,36% для «безуспішних» команд. Ця різниця має велику статистичну значущість (pзначення = -0,001).

Монтажная область 4

Варто зазначити, що кореляція між тими чи іншими явищами не має на увазі наявність причинно-наслідкового зв’язку. Проте у неефективного ринку футбольних ставок, що виник через вплив помилки «гарячої руки», також є серйозні підстави.

Гравці схильні віддавати перевагу командам, які ведуть серію перемог – це значить, що укладення парі на «невдах» може принести прибуток тим, хто не бажає слідувати думці більшості. Зрозуміло, не варто розглядати цю стратегію як метод гарантованого заробітку, однак вона допоможе краще зрозуміти психологію розміщення ставок і позбутися когнітивних спотворень, які заважають об’єктивно оцінити ситуацію.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Сайт не підтверджено,
РБ рекомендує грати тільки в перевірених конторах.
Ви будете перенаправлені на сайт
Бажаємо приємної гри!.
Перейти на сайт