У найвищих лігах європейського футболу щорічно відбувається більше тисячі підозрілих матчів

Олександр Веселов

На сайті Inside World Football було опубліковано цікавий матеріал з приводу договірних матчів у європейському футболі, сформований на основі дослідження Девіда Форреста, відомого аналітика спортивної та ігрової індустрії, та його партнера Яна МакХейла, професора університету Селфорда. Фахівці ґрунтували власний звіт на основі даних, отриманих за допомогою програми по відстеженню шахрайства у спортивних змаганнях (Fraud Detection System – FDS), яку використовує компанія Sportradar, ведучи боротьбу з «договірняками».

Біля тисячі поєдинків на рік, які проходять під егідою УЄФА, можуть бути договірними

Більше тисячі поєдинків на рік, які проходять під егідою УЄФА, можуть бути договірними

Sportradar спостерігав за поєдинками у двох вищих лігах всіх країн, що входять до УЄФА. Впродовж сезону було опрацьовано понад 45 тисяч матчів. Трохи менше 1% від цих поєдинків було відмічені як підозрілі – більше тисячі зустрічей. Тривожна статистика, тому як матчі, котрі система FDS вважає підозрілими – ймовірніше за все, не пройшли без зовнішнього втручання. Окрім того, автори дослідження вважають, що Sportradar обережно ставиться до мітки «підозріла гра», намагаючись не ризикувати. Тобто, в дійсності нечистих поєдинків може бути більше.

Сама система FDS заслужила високої оцінки, тому як враховує широкий спектр факторів, та майже позбавлена ймовірності значних помилок. Sportradar відстежує аномальну беттинг активність навколо матчу, порівнюючи її з даними звичної активності. Відстежує незрозумілі коливання на ігровому ринку, які не можна пояснити логікою.

Автори доповіді акцентують увагу на тому, що їх вразило співвідношення кількості фактів підозрілих матчів із реальними справами, які були заведені футбольними керівниками тієї чи іншої країни. Причини бездіяльності федерацій різні, наприклад, чиновники посилаються на брак фактів, або на правові рамки, за допомогою яких важко ідентифікувати договірний матч.

Зазначено, що більшість «договірняків» втілюються у життя безпосередньо за участю футболістів, а не суддів. Тому в цьому аспекті багато що залежить від індивідуального сприйняття того чи іншого гравця, як він розуміє ситуацію, учасником якої став, та які після цього можуть бути наслідки.

Також уточнюється, що договірні поєдинки не завжди мотивовані ринком ставок. Іноді клуби таким чином вирішують свої турнірні завдання – наприклад, у боротьбі за виживання в дивізіоні.

Окрім того, підкреслюється, що активна боротьба з договірним матчами має значні негативні фінансові наслідки для футбольного господарства, яке цим займається. Для прикладу наведені корупційні скандали в Італії та Греції, котрі призвели до значного падіння аудиторії глядачів.

Відзначимо, що футбол – не «найпопулярніший» вид спорту за кількістю підозрілих поєдинків. За даними Європейської асоціації спортивної безпеки, від цієї проблеми найбільше страждає теніс.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?