Славні хлопці. Топ-5 найменш корумпованих футбольних ліг

Рейтинг Букмекерів

«Рейтинг Букмекерів» продовжує розповідь про корупцію в футбольних лігах різних держав. Раніше ми вже складали наш власний «топ сорому», який включав в себе найкорумпованіші, за версією «РБ», національні чемпіонати Європи та Азії. Щоб не заганяти вас, шановні читачі, в пучину вселенського смутку, цього разу хлюпнемо в кубок «букмекерської змови» декілька крапель позитиву. Пропонуємо почитати про (звісно, відомі) ліги, де, як ми вважаємо, нині ризик проведення договірних поєдинків є найнижчим.

Невдачливим бетторам складно повірити, але досі у багатьох лігах проводяться матчі не по заздалегідь написаним сценаріям

Невдачливим бетторам складно повірити, але досі у багатьох лігах проводяться матчі не по заздалегідь написаним сценаріям

США

Минулого року популярний онлайн-ресурс ESPNFC.com до 20-річчя ліги на умовах анонімності провів опитування 61-го чинного футболіста клубів МЛС (MLS, або Major Soccer League). Серед запитань було й таке «До вас коли-небудь зверталися з пропозицією здати матч?» Відповідь «ні» дали 100% гравців.

Навряд чи тут пахне поголовним лукавством. Всі внутрішні фінансові операції в лізі максимально прозорі (як, втім, і в будь-яких інших топових Спортліга Північної Америки – таких, як НХЛ, НБА або НФЛ). На сайті союзу гравців МЛС без проблем можна знайти цифри заробітку (базові + компенсаційні виплати) всіх гравців, які знаходяться на контрактах в клубах ліги. Згідно з цими даними, в 2014-му році середня зарплата футболіста МЛС становила $226 тис. на рік. Безумовно, зоряні виконавці отримують набагато більше. Але ми говоримо про усереднені дані. Згідно з інформацією Бюро трудової статистики США, аналогічні гідні гроші в країні заробляють, наприклад, дипломовані гінекологи.

В історії МЛС поки не знайти жодного публічного скандалу з організацією «дивних» матчів

Якщо брати до уваги систему драфта МЛС і той факт, що більшість місцевих виконавців є вихідцями з університетських команд (відповідно, вже мають вищу освіту), бруднитися спілкуванням з організаторами договірняків і ризикувати угробити власну кар’єру гравцям дійсно ні до чого. Тому в історії МЛС поки не знайти жодного публічного скандалу з організацією «дивних» матчів.

Боси МЛС ревно стежать за тим, щоб їх ліга залишалася поза підозрою

Боси МЛС ревно стежать за тим, щоб їх ліга залишалася поза підозрою

Але боси ліги все ж «дмуть на воду» в бажанні захистити організацію від гангрени fixed поєдинків, що практично повністю перетворила наразі тіло футбольної Європи в багряний обрубок млявої плоті.

В рамках профілактичних заходів керівництво МЛС в 2013-му році випустило спеціальну резолюцію, згідно з якою всім гравцям, членам тренерських штабів і обслуговуючому персоналу клубів, які перебувають на стадіоні, за 60 хвилин до гри забороняється користуватися будь-якими мобільними девайсами (це включає в себе як телефонні розмови, так і відвідування соцмереж). За виконанням розпорядження зобов’язані стежити офіцери з безпеки клубів.

Ну і, звичайно, на ігрових футболках клубів МЛС не помітити логотипів спонсорів з числа букмекерських компаній. Також в Лас-Вегасі у ліги є декілька своїх секретних агентів, які на постійній основі моніторять рух ліній місцевих букмекерів на ігри МЛС. Як відомо, в штаті Невада спортивний беттинг (на відміну від більшості інших штатів) легальний, і саме там люди ставлять в місцевих «будках» на північноамериканські Спортліги без побоювання бути заарештованими за незаконну гру.

Інформація про дивні «заливи» величезних сум на ті чи інші ігри МЛС публічно також ще жодного разу не була оприлюднена. Це не означає, що керівництво ліги не знає про подібні випадки. Але імідж чи не найчистішого професійного футбольного дивізіону планети МЛС оберігає щосили.

Ісландія

На відміну від більшості інших країн Європи, розіграш місцевої Прем’єр-ліги проводиться за системою весна-літо. Наприклад, наступний сезон стартує 1-го травня. Причина – суворі кліматичні умови країни. Багато в чому через не найласкавіший клімат місцевий футбол не користується популярністю у південноамериканських, африканських і балканських легіонерів. Не секрет, що в тих лігах, де з’являються хлопці з Нігерії або екс-Югославії, які звично демпінгують по зарплаті, тут же починають вирувати «сірчані озера» договірнякової активності.

У нас тут своя атмосфера: в Ісландії надзвичайно красиво і практично немає договірнякової чуми

У нас тут своя атмосфера: в Ісландії надзвичайно красиво і практично немає договірнякової чуми

На відміну від національної збірної, клубний футбол Ісландії поки що не настільки сильний. До недавніх пір Прем’єр-лігу спонсорувало місцеве відділення компанії Pepsi. Букмекерські компанії серед тих, хто фінансово підтримують федерацію і клуби помічені не були. Та й практично нереально це. Діяльність іноземних букмекерів в країні заборонена, місцеві громадяни можуть робити ставки лише в пунктах прийому державної компанії-монополіста Íslensk Getspá/Getraunir.

Місцеві клуби здебільшого пропонують гравцям зарплати в районі 2-3 тис. євро, не більше

Через невисокий рівень клубів в лініях міжнародних букмекерських компаній матчі чемпіонату також не викликають серйозного інтересу у онлайн-бетторів. На біржі ставок Betfair обсяги торгів на звичайну гру ісландської еліти зазвичай не перевищують кількох сотень доларів. У звичайних БК також складно знайти варіанти з високими лімітами (хіба що в Азії, але і для тамтешніх чорних букмекерів Ісландія все ще поза «радарами»).

Відповідно, заробити на проставленні серйозних сум і «нагибанні» ліній практично нереально. Місцеві клуби здебільшого пропонують гравцям зарплати в районі 2-3 тис. євро, не більше. Опціонально можуть влаштувати на додаткову ставку кудись на фабрику по переробці риби. Тому тут не побачиш як сильних легіонерів (яких взагалі обмаль), так і місцевих кваліфікованих хлопців, які, набравшись майстерності, намагаються якомога швидше виїхати грати в ту ж Великобританію.

Так і живе острівний ісландський футбол – мирно, продуваючись всіма вітрами і на узбіччі інтересу нелегальних беттинг-ділків.

Бельгія

В середині минулого десятиліття в країні вибухнув гучний скандал, пов’язаний з діяльністю в місцевому професійному футболі угруповання, яке поставило на потік купівлю-продаж ігор. Очолював ділків громадянин Китаю Жехун Же. Відомості про кількість проведених під контролем «братви» договірняків різняться. Проходила інформація, що слідство встановило факт 18-ти поєдинків з фіксованим результатом у другому за силою дивізіоні країни.

З тих пір багато чого тут змінилося. Подекуди все ж вчаться на власних помилках. Королівська бельгійська футбольна асоціація радикально посилила покарання за порушення внутрішнього зводу етичних правил для професійних футболістів всієї вертикалі ліг. Наприклад, якщо буде виявлено факт навіть недонесения гравцем клубу елітної Ліги Жюпіле про пропозицію зіграти договірняк, що надійшла йому, він може бути (без права апеляції) оштрафований клубом на суму в розмірі до річного заробітку.

В останні декілька років серйозних скандалів в тій же Лізі Жюпіле не виникало. У структурі ліги зараз на асоційованих правах функціонує цілий відділ внутрішніх розслідувань, глава якого є чинним співробітником карного розшуку і знаходиться в прямому підпорядкуванні міністра внутрішніх справ.

Хоча елітний дивізіон і вважається нині таким, що відмився від бруду минулого, ризики все одно нікуди не зникли. У Бельгії знаходяться штаб-квартири декількох великих агентств, які спеціалізуються на перепродажі економічних прав на футболістів. Портфоліо цих структур досягають багатьох десятків виконавців. Деякі з агентств, за даними Європолу, очолюють вихідці з Північної Африки (Марокко і Алжиру), які раніше спеціалізувалися в тому числі на «роботі з командами» під час проведення різних турнірів національних збірних на Чорному континенті.

Данія

Минулого року 28-річний датчанин (його ім’я суд не розкрив) був засуджений до року тюремного ув’язнення за посередництво в організації в 2010-му році матчу з фіксованим результатом за участю клубу «Відовре» (наразі виступає в третьому за силою дивізіоні країни) . Це був перший випадок, коли історія з договірними поєдинком була доведена органами правосуддя до логічного завершення у вигляді реального терміну.

У Данії зараз – одні з найжорстокіших покарань за організацію і участь в «дивних» поєдинках. Організаторам світить до восьми років за ґратами, виконавцям (читай футболістам) – до трьох (залежно від ступеня залученості). Плюс суми штрафів можуть досягати декількох сотень тисяч євро, що рівнозначно банкрутству для більшості місцевих професійних гравців.

Краще не ризикувати своєю репутацією і фінансовим благополуччям заради сумнівного разового «навару»

«Відповім вам «так» на запитання, чи втратив датський футбол свою невинність» – резюмував після того суду Йенс Андерсен, глава датської громадської організації Play for Game, яка бореться з корупцією в спорті.

Так що вже краще не ризикувати своєю репутацією і фінансовим благополуччям заради сумнівного разового «навару». Тим більше що в місцевій Суперлізі цілком гідна шкала оплати праці навіть з урахуванням вкрай високого рівня вартості життя в країні і хворобливого оподаткування. На ресурсі Theplayersagent.com, де розміщують свої пропозиції про пошук гравців футбольні клуби, можна побачити, що кваліфікованому виконавцю реально знайти в місцевому елітному дивізіоні роботу за 5-7 тис. євро плюс бонуси.

Варто додати, що з недавніх пір Датський футбольний союз також працює в тісному контакті з місцевою кримінальною поліцією і Європолом. І тут це робиться не заради галочки в звітних документах.

Голандія

Також про «втрату цноти» голландським футболом заговорили в місцевому Королівському футбольному союзі після того, як було доведено факт проведення декілька років тому договірняка в Ередівізії, про що писав «Рейтинг Букмекерів».

Але все одно Нідерланди залишаються однією з небагатьох держав центральної Європи, де корупційна чума, відома лікарям з наручниками під назвою «анекатанутинамдог» залишається під контролем влади.

У місцевому футболі водяться гроші, звичайно ж. Але є одна схожість зі скромним елітним дивізіоном вищезгаданої Ісландії, що допомагає хоч якось тримати місцевих бетторів «під контролем». Справа в тому, що весь спортивний беттинг в країні знаходиться під управлінням компанії-монополіста De Lotto, що належить державі. Місцеві громадяни мають право ставити «на землі» лише в ППС з логотипом цієї фірми. Відомих всім гравцям великих європейських букмекерських брендів тут не побачити.

Звичайно, ніхто не заважає голландцям робити ставки на футбол онлайн на офшорних сайтах, які не мають місцевої ліцензії. Але актуально ситуація все одно не стимулює розвиток «чорного беттинга». Ліміти на ігри Ередівізії навіть у відомих своєю лояльністю до великих ставок БК (таких, як, наприклад, Pinnacle) уяву не вражають. А всі ставки голландців на ігри місцевого дивізіону, зроблені в De Lotto, знаходяться під постійним моніторингом контролюючих фіскальних і поліцейських структур.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?