Президент Betsson Понтус Ліндвелл: «В Україні оптимальна ситуація для легалізації грального бізнесу, але країна втрачає час»

Олександр Веселов

Днями в Києві пройшла конференція Game On, в рамках якої виступив генеральний директор і президент гральної компанії Betsson Понтус Ліндвелл, який поділився своїми ґрунтовними знаннями в сфері грального онлайн-ринку, а також дав кілька рекомендацій, до яких варто прислухатися Україні, щоб дати зелене світло легальному гральному бізнесу в країні.

Президент і генеральний директор Betsson відвідав Київ

Президент і генеральний директор Betsson відвідав Київ

Betsson – всесвітньо відома шведська компанія сфери онлайн-гемблінгу, яка має різні продукти, серед яких ставки на спорт, казино, покер, бінго. У компанії є ліцензія на роботу в семи країнах світу: Італія, Естонія, Данія, Великобританія, Бельгія, Грузія, а також мальтійська ліцензія. Клієнтська база Betsson по всьому світу налічує близько 8 мільйонів людей. Betsson – найбільша чиста інтернет-компанія на Стокгольмській біржі NASDAQ.

У компанії близько 1800 співробітників, 22 бренди, серед яких сам Betsson, Betsafe.com, NordicBet, Triobet і інші, менш відомі українському гравцеві. За 2014 рік гравці компанії внесли 1 мільярд 242-і тисячі доларів США в депозитах, а її виручка склала 355 мільйонів доларів США, прибуток – 97 мільйонів доларів США. Ринкова капіталізація Betsson в серпні 2015-го року становила 2 млрд 400 мільйонів американських доларів, повідомив президент в презентації. Примітний факт, яким поділився Ліндвелл: компанія Betsson здатна обробляти до 4 тисяч ставок за хвилину.

Елемент презентації Ліндвелла

Подібний гігант індустрії азартних ігор зацікавлений в присутності і на українському ринку, якщо в країні все-таки легалізують гральний бізнес. Про це розповів сам Понтус Ліндвелл під час свого виступу на Game On. Але важливо не просто повернути індустрію в правове поле, але зробити це правильно, вибравши продуктивну модель розвитку бізнесу.

Для порівняння хорошої і поганої моделі регулювання грального бізнесу Ліндвелл навів приклад Франції та Великобританії. У Франції занадто високий податок на цей бізнес, також законом обмежені продукти, з якими оператор може вийти на ринок. Через таке регулювання більшість французів грають у нелегальних компаніях або за кордоном. Заборона надання різноманітних продуктів мінімізує приплив інвестицій, даючи поштовх до процвітання «чорного ринку».

10% податку на виручку – це ідеальна пропорція, яка призведе до максимально сильного легального грального ринку…

Великобританія ж служить прикладом, на який варто рівнятися, вважає Ліндвелл. Там сплачують податок в 15% на виручку, а не на оборот, як у Франції (більше 9%). У Великобританії немає обмежень стосовно продуктів, які можна пропонувати клієнтам, що виступаючий виділив як обов’язкову умову для того, щоб оператори заходили на ринок, у тому числі в Україну. Норми регулювання тут сприяють високому рівню захисту законослухняних операторів, і, навпаки, накладають серйозні санкції на нечесні компанії, стимулюючи довіру до ринку з боку клієнтів.

Понтус Ліндвелл заявив, що Betsson придивляється до України

Понтус Ліндвелл заявив, що Betsson придивляється до України

Ліндвелл вважає, що в Україні зараз оптимальна ситуація, щоб створити необхідні умови для продуктивної роботи грального бізнесу. Він звернув увагу не тільки на необхідність легалізації бізнесу (оскільки компанії з бездоганною репутацією, вважає Ліндвелл, ніколи не прийдуть у країну з ринком, який не регулюється), але і зробив наголос на важливості створення справедливої системи оподаткування, так як інвестори і оператори, які керуються міжнародними принципами ведення бізнесу, не стануть змагатися з компаніями, що працюють в тіні.

Ліндвелл виділив алгоритм, якому повинна слідувати влада при регулюванні гемблінга: 1) встановити оптимальний рівень податку, 2) максимізувати розмір регульованого ринку, 3) максимізувати дохід держави у вигляді податків та контроль над ринком, 4) зайнятися питанням гральної залежності.

Яким має бути оптимальний відсоток податку? Згідно з проведеним у Швеції дослідженням, результатами якого поділився Ліндвелл, 10% податку на виручку – це ідеальна пропорція, яка приведе до максимально сильного легального грального ринку, максимального контролю держави над ним і максимальних довгострокових податкових доходів для влади. Цю ж модель податку він рекомендував Україні, зазначивши, що при податку менше 10% на виручку дохід держави не буде максимальним, а при більшому податку легально буде працювати менша кількість гральних операторів, що може призвести до посилення чорного ринку, і як наслідок, державі буде складніше боротися з нелегальними операторами, складніше забезпечувати захист гравця і контролювати гральну залежність.

Ліндвелл вважає, що в Україні зараз оптимальна ситуація, щоб створити необхідні умови для продуктивної роботи грального бізнесу.

Питанню гральної залежності Ліндвелл присвятив істотну частину свого виступу. У ЄС, як зазначив він в презентації, гральні компанії зобов’язані забезпечувати недопущення неповнолітніх до гри, гарантувати безпеку коштів і персональної інформації гравця, гральні системи повинні тестуватися і ліцензуватися для захисту гравця, повинні присікатися спроби відмивання коштів через гемблінг та інші корупційні схеми. Крім того, оператори повинні обов’язково мати опцію самовиключення для гравця, лімітувати максимуми ставок, консультувати проблемних гравців. Держава, в свою чергу, зобов’язана контролювати ці процеси і карати порушників, починаючи штрафами і закінчуючи відкликанням ліцензії.

Під час проведення круглого столу у Понтуса Ліндвелла безпосередньо запитали, чи не злякала його ситуація в Україні, з якою він особисто познайомився під час свого візиту. На що президент Betsson відреагував зі скандинавською холоднокровністю: «Ні, мене так просто не шокуєш. Якщо я приїхав сюди, значить, хочу вивчити ситуацію. Головний висновок з того, що я побачив на сьогодні – час спливає. Ми ж поки проводимо слідчий збір».

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?