Нокдаун для Білорусі. Місцева влада ввела 4% податку з виграшу гравців у БК

Рейтинг Букмекерів

Гравці в букмекерських конторах з Білорусі в шоці: введений з 1-го січня 2016-го року владою країни податок у 4% на виграш здатний послати індустрію беттинга держави у важкий нокдаун. Уряд не почув благання місцевих компаній-операторів, у яких, як і у звичайних гравців, подібне податкове нововведення викликало відверте неприйняття. «Рейтинг Букмекерів» з’ясував, якими саме наслідками чревата ситуація, що склалася.

Підрахували - розплакалися: податківці Білорусі завдали потужного удару по букмекерського бізнесу країни

Підрахували – розплакалися: податківці Білорусі завдали потужного удару по букмекерського бізнесу країни

Букмекери і податківці Білорусі думають по-різному

30-го грудня 2015-го року Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав Закон №343-З «Про внесення змін і доповнень до деяких законів Республіки Білорусь з питань підприємницької діяльності та оподаткування». До того, як потрапити на кінчик пера першої особи, документ був прийнятий Палатою представників (нижньою палатою) і схвалений Радою Республіки (верхньою палатою) – тобто парламентською вертикаллю вищого законодавчого органу країни, Національних зборів.

Серед інших нововведень в податковій практиці є і вкрай болюча тема як для бетторів, які регулярно роблять ставки на спорт в букмекерських конторах, так і для самих БК, що оперують на місцевому ринку азартних ігор. Адже з 1-го січня 2016-го року, кожен виграш і сума повернутої (незіграної) ставки обкладаються фіскальним органом країни податком у розмірі 4%. «Урізана» сума коштів буде доходити до гравця як при отриманні її «на землі» в пункті прийому ставок, так і при перерахуванні діючим по білоруській ліцензії букмекером на банківський рахунок / електронний гаманець гравця.

Букмекерське співтовариство Білорусі поки що перебуває в стані легкого трансу від нововведення. Ініціатива прийняття подібних змін до Податкового кодексу пішла від Міністерства з податків і зборів Білорусі. Чиновники пояснили посилення податкового тягаря для беттинг-бізнесу необхідністю наповнення бюджету держави.

Стандартна аргументація для будь-яких органів влади, які бажають отримати якомога більше грошей у скарбницю від «букмекерки». Найсвіжіший приклад – хвороблива реакція керівництва грального холдингу Synot, яке після чергового підвищення ставок податків на бізнес в Чехії оголосило, що більше не бажає мати нічого спільного з владою країни і припиняє спонсорувати місцевий спорт.

Але навіть до рівня продуманості законодавства в галузі грального бізнесу тій же Чехії в Білорусі, є підозра, ще крокувати і крокувати. Поки ж інтереси гравців на цій важкій дорозі втоптуються в багнюку. Інакше складно охарактеризувати «немилосердність» по відношенню до букмекерства у виконанні місцевих властей.

Негатив – у трактуванні самого терміна «виграш» в цьому законодавчому акті

Дані законодавчі нововведення відірвані від реалій і абсолютно не адаптовані до того бізнесу, до якого застосовуються, впевнені професіонали індустрії беттинга.

«У тому, що вводиться податок на виграш, крайнього негативу, по суті, немає. Така практика застосовується в багатьох державах. Негатив – у трактуванні самого терміна «виграш» в цьому законодавчому акті, – пояснює Максим Баєв, керівник відділу продажів «Першої букмекерської компанії». – Адже виграшем гравця, безумовно, є різниця між виплатою ставки, яка зіграла, за мінусом тієї суми, яку гравець поставив. Але в законі це ніяк не відображено, що є повною нісенітницею по відношенню до букмекерського бізнесу».

Але ініціатори запровадження злощасних 4% впевнені в грамотності прийнятого рішення. Декілька тижнів тому під час онлайн-конференції в редакції інформагентства БЕЛТА Сергій Наливайко, міністр з податків і зборів Білорусі, сказав наступне:

«У лютому на нараді у глави держави в тому числі за нашою пропозицією обговорювалося питання про мораторій на зміну податкового законодавства. Було прийнято наступне рішення: в 2015-му році податкове законодавство шліфується, якщо необхідно, вносяться певні корективи, впродовж 2016-го ніякі зміни не вносяться».

Позиція вбачається виразно двоїстою. З одного боку, «шліфування» в частині збільшення податкового тягаря букмекерства сталося справді буквально за кілька годин до настання 2016-го року, тут не посперечаєшся. Але з іншого – яка вкрай цікавила місцевих операторів ринку – ситуація вбачається далекою від тієї, що називається ефективною взаємодією влади і бізнесу.

Білоруський міністр з податків і зборів Сергій Наливайко не сумнівається, що місцевим букмекерам є чим поділитися з державою

Білоруський міністр з податків і зборів Сергій Наливайко не сумнівається, що місцевим букмекерам є чим поділитися з державою

Бізнес поставили перед фактом

У Білорусі активно працюють місцеві філії таких відомих на пострадянському просторі букмекерських брендів, як «Парі-Матч», «Марафон», «Бетсіті», FavBet. Всі вони вже досягли такого рівня ведення бізнесу, що інтереси клієнтів-гравців стали їх власними, корпоративними. Звісно, всі ці БК прекрасно розуміють головну небезпеку введення 4% податку на виграш – знищення наземного букмекерського бізнесу і масовий відхід бетторів на гру онлайн на сайтах закордонних БК, що оперують під (переважно офшорними) західними юрисдикціями – і, відповідно, ніякі 4% з виграшу клієнтів з Білорусі знімати не будуть.

«Після введення даного закону для білоруських гравців фактично втратило сенс робити ставки на маленькі коефіцієнти (а це одна з класичних стратегій гри в БК). Адже навіть у разі виграшу ставки він нівелюється податком», – Максим Баєв, керівник відділу продажів «Першої букмекерської компанії».

Ще восени пройшла загальна зустріч представників багатьох букмекерських компаній, що працюють по білоруській ліцензії. Настільки масової консолідації найактивніших гравців бізнесу мало хто очікував навіть в корпоративному середовищі. Але, як кажуть, біда одна для всіх. За підсумками зустрічі було написано колективне звернення (за підписами представників півтора десятків компаній) до органів державної влади Білорусі з проханням переглянути рішення про введення 4% податку на виграш гравців. Результат усім відомий: влада проігнорувала «крик про допомогу».

«Жодного разу з моменту початку підготовки податкових змін і до внесення їх на голосування в парламенті нас не запрошували в Уряд на обговорення нюансів документа. Просто поставили індустрію перед фактом. Це, м’яко кажучи, губить відносини бізнесу і влади і змушує багато про що замислитися», – на умовах анонімності сказав «РБ» представник однієї з локальних білоруських БК, назва якої також стоїть під зверненням до влади.

Наземний беттинг в країні може бути знищений?

Перехід білоруських бетторів з місцевих БК на онлайн-ресурси західних конкурентів – логічний підсумок нововведень. У подібному результаті не сумніваються і представники букмекерських компаній.

«Гравці, які добре знають інтернет і користуються онлайн платіжними системами, підуть до неліцензованим (у Білорусіприм. «РБ») конкурентів. Гравці, які заробляють на ставках – також, – говорить Сергій Єфименко, операційний директор букмекера FavBet (у Білорусі філія цієї БК називається ТОВ «ФавБетБел»).

Гра «через віконце касира» в країні може бути фактично знищена

Залишаться тільки гравці, які сильно програють або грають для розваги дрібними сумами без мети заробітку (як показує практика, останніх у Білорусі дуже мало). Гра «через віконце касира» в країні може бути фактично знищена».

Максим Баєв з «Першої букмекерської компанії» згоден з колегою, що в нинішньому році, може трапитися радикальний відтік «наземних» білоруських клієнтів. Тільки, на його думку, не обов’язково вони підуть в західні онлайн-контори:

«Припускаю, що при перерахованих вище обставинах відтік відбудеться не в онлайн-контори нерезидентів, а в онлайн-контори, що діють за ліцензією Республіки Білорусь (благо закон РБ дозволяє букмекерам укладати парі в режимі онлайн). Справа в тому, що податок в 4% при грі онлайн знімається тільки при виведенні коштів з сайту букмекера. А це вигідніше для гравця, тому що він позбавляється від необхідності платити податок з кожної ставки, яка зіграла.

Стососно гри на сайтах зарубіжних операторів, то при виведенні коштів з них білоруський гравець зобов’язаний задекларувати і заплатити звичайний для РБ прибутковий податок у розмірі 13%. Чисто математично, 4% гравцеві платити більш вигідно, ніж 13%, тому онлайн-контори, що діють за місцевим ліцензіями, залишаються в більш виграшному становищі».

Особливо «радісно» було бачити, як я втратив гроші на ставці, яка не зіграла

Втім, патріотизм – не та якість, яка в пошані у бетторів. Один з мінських знайомих автора цих рядків підтвердив, що закон вже діє. Чоловік, за його словами, робить близько 20-25 ставок на спорт в місяць. Раніше був постійним клієнтом однієї з вищеназваних БК, ставив в ППС неподалік від свого місця роботи. «З п’яти моїх останніх ставок на футбол в січні троє були виграшними і одна – повернення, – говорить він. – Податок зняли з усіх. Особливо «радісно» було бачити, як я втратив гроші на ставці, яка не зіграла».

Він називає такі дії грабежем і каже, що збирається зареєструватися на сайті одного з топових західних операторів – зараз читає різні відгуки в інтернеті (у тому числі на «Рейтингу Букмекерів») і готується зробити вирішальний вибір між William Hill і Pinnacle.

Вже за підсумками роботи в першому кварталі білоруські букмекери визначать для себе точну «глибину падіння» і ступінь шкоди для власного бізнесу від введення податку на виграш з гравців.

Поки ж білоруський міністр з податків і зборів Сергій Наливайко може пишатися тим фактом, що в рейтингу податкового навантаження Paying Taxes 2016, який формує авторитетне консалтингово-аудиторське агентство PricewaterhouseCoopers, Білорусь займає почесне 63-те місце серед 189-ти економік світу.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?