Математичні ставки. Як мозок заважає в прогнозах на спорт

Рейтинг Букмекерів

У попередніх статтях мова часто йшла про методи розрахунку ймовірностей, закономірності, які допомагають гравцеві робити неупереджені та обґрунтовані ставки. Цього ж разу ми поговоримо про те, що може перешкодити гравцеві і заплутати його на рівному місці. Це деякі особливості нашого мислення, які розвивалися шляхом еволюції мозку і мали на меті зберегти і примножити наш вид, що відокремився від інших вищих приматів зовсім ще недавно за мірками геологічних епох.

Як мозок заважає в прогнозах на спорт

Найчастіше проти нас не тільки вся загадкова стихія непередбачуваності спортивних змагань, а й наші власні недосконалі евристичні підходи і досить посередній детектор ймовірностей. Перерахуємо деякі з цих внутрішніх недругів.

Іноді ми дуже сліпі. Сліпі настільки, що не можемо відрізнити випадковість від закономірності навіть у найпростіших ситуаціях. Спробуйте самі – погляньте на 2 ряди перемог і поразок і вгадайте, де випадковість, а де підтасовування.

  1. LWLLLLLLWLWLWLLLWWLLWLWWLLWWWWWW
  2. WLLWWLLLWLWLWWLWLLWLLWWWLLWLWLWW

W – Перемога, від англійського win.
L – Поразка, від англійського lose.

Упевнений, у багатьох виникне спокуса визначити верхній ряд як придуманий, а нижній – як природну низку перемог і поразок спортивної команди. Тим часом, це помилка. Якраз таки нижній ряд придуманий, а верхній узятий з статистики змагання на яхтах з 1973 по 2004 рік.

У тих, хто мало знайомий з Теорією Ймовірностей, це може викликати недовіру. Але справа в тому, що випадкові події поводяться по-різному при малій кількості повторень і при великій їхній кількості. Цей факт відомий як Закон Великих Чисел, і практичний висновок з нього такий: поки число повторень не досягне якогось порогового значення, розподіл випадкових подій може відхилятися в ту або іншу сторону від теоретично заданого.

Як не заплутатися і відрізнити випадковий ряд подій від закономірності? Є такий критерій Wald-Wolfowitz, який показує те, скільки безперервних серій з перемог і поразок слід очікувати в ланцюзі випадкових подій.

`R_e=(2WL)/(W+L) + 1`

Візьмемо вигадану серію перемог і поразок, в якій 10 перемог поспіль йдуть за 10 безупинними поразками. У нас всього безперервні 2 серії, в той час як за критерієм Wald-Wolfowitz мало бути 11 серій. Нестиковка занадто велика, і очевидно, що це невипадковий ланцюг подій, хоча ми це і так знали.

Якщо на око визначати здається непереконливим, можна підійти до справи з належним педантизмом і прогнати формальний тест, щоб визначити ймовірність того, що ланцюг подій містить приховану закономірність. Для цього треба знайти спочатку стандартне відхилення σ.

`sigma=root.(((R_e-1)(R_e-2))/(W+L-1))`

Потім, використовуючи будь-який статистичний пакет, наприклад, відкритий R, порахувати Z-статистику.

`Z = (R_o — R_e)/σ`

  • Re — очікуване число серій;
  • Ro — число серій, за яким йде спостереження.

Значення, які приймає величина Z, потрапляють в той чи інший числовий інтервал, який називають також довірчим інтервалом, якщо значення дозволяють підтвердити наше одвічне припущення. Ці значення відповідають ймовірності p того, що різниця між Re і Ro випадкова.

Краще, звичайно, вміти рахувати самому, але в разі чого є і онлайн-версія тесту.

Для чого вам знадобиться таке вміння?

Наприклад, ви підписані на платні консультації фахівця з прогнозами і для себе робите нотатки з історії прогнозів. Якщо ваша серія вибудовується так, що Z-статистика приймає значення, відповідні ймовірності 0.5%, то справа явно нечиста, і це всього лише різновид гадання за гороскопом.

На цьому, на жаль, ризиковані евристичні прийомчики не завершуються. Ми продовжимо про них розповідати і тим самим їх знешкоджувати в наступних статтях.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?