Бліц опитування. Яким буде 2016-й? Відповідає Сергій Єфименко

Рейтинг Букмекерів

 «Рейтинг Букмекерів» публікує відповіді на питання бліц-опитування провідних представників  беттинг-бізнесу. Своїми думками щодо розвитку індустрії в нинішньому році ділиться операційний директор букмекерської компанії FavBet Сергій Єфименко.

Сергій Єфименко: якість продукту і сервісу вийшли для БК на перше місце

Сергій Єфименко: якість продукту і сервісу вийшли для БК на перше місце

– Як розвиватиметься ситуація навколо СРО в 2016-му році? Яку кількість СРО ви бачите функціонуючими в 2016-му році?

– Думаю, в 2016-му році буде все ж дві галузеві СРО.

– Ваш прогноз щодо ЦОПІС (Центр обліку переказу інтерактивних ставок)  в Росії? Чи буде нарешті реалізована ця ідея в 2016-му році?

– Розсудливо розмірковуючи, давно повинна бути реалізована. Але, судячи з того, як розвиваються події – сумніваюся. Якщо ж і буде, то з чималою кількістю проблем. Найбільш оптимістично старт нормальної роботи ЦОПІС можна очікувати до кінця року, не раніше.

– Як триваюче падіння курсу рубля вплине на наземну мережу букмекерського бізнесу?

– Швидше за все, просто не дасть вирости. Бізнес-активність воно не зупинить – хіба що деякі заклади невеликого формату в не найбільших містах. Але ріст і розвиток багато в чому будуть нівельовані падінням курсу рубля.

– Які в цілому перспективи наземного бізнесу ви вважаєте коректними в 2016-му році?

– У Росії багато що залежить від ЦОПІС і можливостей для реклами і просування онлайн-бізнесу, а також економічної ситуації в країні. У Білорусі – однозначний спад у зв’язку із змінами законодавства. Україна за умови легалізації бізнесу може стати просто колосальним ринком, куди зайде не менше десяти компаній (з них як мінімум два великих континентальних бренди). У Вірменії, Грузії, Казахстані та Молдові логічно очікувати стабільне невелике зростання індустрії загалом.

Як розвиватиметься онлайн-сегмент букмекерства в СНД в 2016-му році?

– Цей сектор виросте, як і конкуренція в ньому. Вже ціла низка компаній з сильним наземним бізнесом роблять акцент на онлайні, нарощуючи команди онлайн-маркетингу – з сильними фахівцями щодо залучення, UI і UX дизайну, SEO-просуванню, «продуктові» команди. Бізнес-середовище стає набагато конкурентнішим. Немає вже тієї прірви між онлайн-продуктом букмекерів СНД і західних грандів (а в плані трейдингу і зовсім в СНД продукт найчастіше сильніший).

Чекаю зростання вартості залучення гравців загалом по ринку, зростання числа бонусних програм та акцій, виходу цілої низки нових мобільних додатків і оновлених мобільних версій ресурсів. З розвитком дешевого 3g, 4g і wi-fi інтернету відсоток ставок з мобільних пристроїв, планшетів і гаджетів вже впевнено переступив 25% і стабільно зростає.

Також конкуренція і відкрите інтернет-середовище провокують повну гласність і клієнтоорієнтований підхід. Якщо раніше зустрічалося часто відверте хамство з боку персоналу багатьох БК, то зараз все це скріниться і викладається в інтернет. Клієнти легко знаходять заміну непорядним букмекерам. При такій конкуренції виживають тільки компанії з кращим сервісом.

Якщо на Заході досить легко провести оцінку бізнесу, а більшість грандів – публічні компанії, акції яких торгуються на світових біржах, то в СНД гральний бізнес зосереджений в руках приватних власників

– Чи можна очікувати внутрішніх злиттів і поглинань російських БК в 2016-му році (на прикладі західних гігантів)?

– Не думаю – аж занадто ще високі у нас ризики партнерської роботи і недосконалий ринок. Якщо на Заході доволі легко провести оцінку бізнесу, а більшість грандів – публічні компанії, акції яких торгуються на світових біржах, то в СНД гральний бізнес зосереджений в руках приватних власників. Допуск будь-якого злиття – це додатковий ризик зміни частки, а то й зовсім втрати бізнесу, майнових суперечок та інших проблем, що виникають при дольовій участі.

До того ж, в СНД досі панує дух авантюризму і шапкозакидування: часто замість того, щоб змиритися з недосконалістю всього (або частини) свого продукту і переключитися на глобальні аутсорс-рішення, практично кожна більш-менш велика БК, навпаки, намагається наростити штат програмістів, букмекерів, побудувати власне оперування. Тому й виходить, що практично кожен з топ-букмекерів СНД в чомусь надзвичайно сильний, а десь вельми провалений.

– Які актуальні тренди в букмекерському бізнесі ви розглядаєте як найперспективніші в 2016-му році?

– Найбільші очікування я покладаю на розвиток й автоматизацію лайва – наприклад, у нас є дуже багато абсолютно унікальних заготовок. Упевнений, паралельно з нами в цьому напрямку рухається ще декілька компаній. Так що поціновувачів live-ставок в 2016-му році очікують приємні сюрпризи.

Стосовно продукту, то конкуренція між БК вже поступово перейшла з кількості в якість. Зараз на перший план для клієнта виходить саме якість. Гравці звертають пильну увагу на унікальні позиції для ставок, унікальні матчі, ліміти ставок, стандарти ведення (утримування маржі і максимумів, відсутність заморозок матчу і ведення всього доступного набору позицій впродовж усього матчу і т.д.). Стали важливі клієнтам і функціональні речі – такі як кешаут, віп-беттинг, зручність ставки і швидкість розрахунку. Лінійка продуктів всіх без винятку БК буде розширюватися.

Також тренд, який є, мабуть, найзначущим впродовж останніх півтора року і буде таким ще як мінімум декілька – автоматизація та розвиток ризик-менеджменту і антіфрода. Це той напрямок, який фізично неможливо із зростанням БК закрити людськими ресурсами. Автоматика ж дозволяє обчислити такі дії гравців і такі залежності, які часто людському оку і людському мозку просто не під силу.

Ну і, мабуть, ще один визначальний тренд 2016-го року – розвиток мобільного продукту і його просування, а також робота над технічним дизайном інтерфейсів сайтів БК. Зараз весь гральний світ розуміє, що, виділивши потрібні дії для клієнта і відтінивши все вторинне, зменшивши число кліків для досягнення найбільш типових і корисних для компанії дій, зробивши навігацію клієнта на сайті максимально зручною і інтуїтивно зрозумілою, БК може в підсумку робити хороший бізнес. Якщо раніше найтиповішим підходом при створенні букмекерського сайту було «зробити це як у bet365, а це як у bwin», то нині приємно бачити цілу низку оригінальних і сильних рішень. БК вдадуться в деталі бізнесу і звертають увагу на дрібниці, і це не може не тішити. Є з ким змагатися, у кого повчитися і з ким обмінятися креативними думками та ідеями.

Залишились запитання? Спитайте у наших знавців!
Коментарі 0
Підписка на прогнозиста
Підписка на автора

Повідомлення про нові публікації цього автора будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Повідомлення про нові прогнози цього експерта будуть приходити на електронну адресу, вказану вами при реєстрації на «РБ»

Підписка на автора
Підписка на прогнозиста

Це означає, що ви більше не будете отримувати повідомлення про нові вебінари на вашу електронну адресу електронної пошти.

Це означає, що ви перестанете отримувати повідомлення про нові відповіді цього експерта на вашу електронну адресу

Реєстрація
Реєстрація
Вхід
Забули пароль?